Posrednici prevaranti vrebaju negovateljice i nude platu od 1.200 evra: Uzmu im pare za posao u Nemačkoj, pa nestanu!
Jedini legalni načini da se ode u inostranstvo na rad su preko NSZ i licenciranih posredničkih agencija
Besplatan smeštaj, hrana i plata od oko 1.200 evra. Posao negovateljice u nekoj od zemalja nemačkog govornog područja zvuči primamljivo, ali sa ponudom radnih mesta raste i broj prevaranata, pa mnoge žene umesto da dođu do zarade, upadnu u nove dugove.
Desetine hiljada domaćinstava u Nemačkoj angažuje radnu snagu iz istočne i jugoistočne Evrope za negu svojih starijih i nemoćnih ukućana, a iskustva na radu u kućama starih i bolesnih su različita i umnogome zavise od pasoša sa kojim se prelazi granica.
Za one koji poseduju pasoš EU, mahom mađarski ili hrvatski, dolazak do posla najčešće prolazi bez previše peripetija, jer legalne agencije spajaju negovateljice sa porodicama. Negovateljicama su garantovani uslovi rada pripisani zakonom, a porodicama usluga koju su platili.
Probem je kada se za posao čuvanja starih zainteresuju žene koje nemaju pasoš EU i koje, samim tim teško mogu legalno da odu u Nemačku da rade. Kada dobiju vizu, najčešće turističku, one odlaze na najviše tri meseca, a potom se vraćaju u Srbiju. Ali, da bi pronašle porodicu potreban im je posrednik, a među njima je sve više prevaranata kojima je cilj da očajnim ljudima uzmu novac.
- Posrednice u Srbiji su najčešće bivše negovateljice ili nekadašnji vozači koji uzimaju proviziju od najmanje 200 evra. Ima onih koje uzmu pare, pa nestanu. One otvaraju lažne Fejsbuk profile i koriste brojeve telefona koje bace kada završe sa prevarom. Među prevarantima su i one posrednice koje uzmu novac unapred, a onda ne nađu posao ženi od koje su uzele pare - priča za Telegraf jedna negovateljica.
Negovateljice se žale da se dešavalo da stignu do Nemačke, a umesto u porodicu budu smeštene u mali sobičak dok čekaju da im "posrednik" nađe posao preko oglasa. Za to vreme žene ne mogu ni da se vrate kući, jer su im pasoši kod posrednika koji ih na taj način "drže u šaci".
Zato je jedna od prvih preporuka negovateljicama da se ne odvajaju od pasoša, što potvrđuje i informacija da je jedna posrednica nedavno uhapšena u Dizeldorfu nakon što je njen vozač priveden sa gomilom tuđih pasoša.
Čak i kada negovateljice dođu do posla, one koje rade bez dozvole nemajaju nikakva prava u stranoj zemlji, pa su često primorane da rade poslove koji u ugovoru nisu ni pomenuti. Osim 24-časovnog rada, bez slobodnih dana i pauza, često se dešava da dobijaju manje novca od dogovorenog. Zbog uslova u kojima rade, sve češće ih zovu "migrantkinje za negu".
Kada bi za taj posao Nemci unajmili nemačku firmu za negu, 24-časovna nega koštala bi između 4.800 i 10.000 evra mesečno. Jedina dva legalna načina da se ode u inostranstvo na rad jeste preko Nacionalne službe za zapošljavanje i preko licenciranih posrednih agencija.
VIDEO: Ovi ljudi su prepisivali prazne stanove na svoje ime i posle ih prodavali
(G. Avalić/g.avalic@telegraf.rs)