Nekada livada, a sada luksuzni kvadrati od 2.000 evra: Našli smo stari beogradski Monopol, a onda smo napravili sasvim novi

Slika Beograda mnogo se promenila od 80-ih godina, pričaju stručnjaci

Nekada davno Beograd je imao svoj Monopol. Na tabli ove društvene igre sa starim nazivima ulica, od kojih većina davno nije u upotrebi, porodice su gradile kućice i hotele, a danas je ova požutela tabla najbolji pokazatelj razvoja i rasta prestonice.

Krenimo od dva crvena polja na kojima je podizanje nekretnine te 1980. godine bilo najjeftinije. U pitanju su Šumice i Dušanovac, delovi grada u kojima je danas potrebno izdvojiti ozbiljan novac za kupovinu stana.

Najskuplja nekretnina na prodaju nije ni na Dedinju, ni na Senjaku, već u selu kod Beograda, a glava boli od cene

Nedeljko Malinović, stručnjak za nekretnine i vlasnik agencije "Legat", objašnjava da se slika Beograda dosta promenila od 80-ih godina.

- Dedinja, na primer, nema na tom Monopolu jer tada na tom prostoru nije bilo ničega, on je više služio kao letnjikovac za bogate, nego što se na njega gledalo kao na deo grada u kome se živi - objašnjava Malinović.

On ističe da su Šumice, Konjarnik i Medaković tada bili samo livade.

- Generalno, preko plavog mosta ništa nije postojalo. Na Dušanovcu pogotovo, to je tada bila periferija grada, a danas je tamo kvadrat prilično skup. Nije to ništa čudno, ako pogledamo još malo u prošlost videćemo da je na mestu Slavije nekada bila bara na kojoj su ljudi pecali - kaže sagovornik Telegrafa.

Među jeftinijim lokacijama za gradnju u starom beogradskom monopolu su i Južni bulevar i Ulica Maskima Gorkog.

- Južni bulevar bio je dosta jeftin, jer se nalazi u nekoj dolini, u rupi. Međutim, u poslednje vreme je mnogo zgrada izgrađeno na ovom prostoru, a zbog bolje povezanosti sa gradom postao je dosta skup, pa u ovom delu grada kvadrat ide čak i do 2.000 evra. I Ulica Maksima Gorkog je postala vrlo primamljiva i privlačna za život - kaže Malinović.

On kaže da bi današnji monopol sigurno među skupljim lokacijama morao da ima Senjak, potez od Knez Mihajlove do Dušanove, ali i deo Voždovca koji je vremenom postao vrlo atraktivan.

Sa druge strane, Dušanovac bi sa trona najjeftijije lokacije smenili Krnjača, Petlovo Brdo i Kotež.

- Krnjača je i sada neuređena, zato je tako jeftina, a jako je blizu grada. Borča je, sa druge strane, mnogo uređenija, ali je dalja, pa su skuplji i stanovi. Realno je očekivati da će u budućnosti grad dodatno da se proširi, prvesntveno na takozvani "Treći Novi Beograd" kod Borče, ali će tu biti potrebno nasuti zemljište peskom, što će samo gradnju značajno otežati i poskupeti - kaže Malinović.

Telegraf je za sve vas osmislio napravio najnoviji monopol prema trenutnom stanju na tržištu:

Kako su kotirane ulice na starom beogradskom Monopolu (u monopolskim dinarima): 

Šumice - 6.000

Dušanovac - 6.000

Južni Bulevar - 10.000

Maksima Gorkog - 10.000

Slavija - 16.000

Bulevar JNA - 14.000

Cara Nikolaja - 14.000

Trg Karađorđevih ustanika- 20.000

Savska - 18.000

Nemanjina - 18.000

29. novembra - 24.000

Balkanska - 22.000

Kralja Milana - 26.000

Trg Republike - 26.000

Vasina - 26.000

Trg Nikole Pašića - 32.000

Bulevar Recvolucije - 30.000

Dečanska - 30.000

Terazije - 60.000

Knez Mihailova - 60.000

VIDEO: Evo zašto je Beograd grad misterija

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)