70 indijskih kompanija posluje u Srbiji: Indijci puše srpske cigarete i koriste našu klimu
Ukupan izvoz u robi u Indiju je bio 5,2 miliona dolara, dok je u istom periodu uvezeno 92 miliona dolara robe.
Ekonomija je jedna od najvažnijih tema današnjih razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i potpredsednika Indije Venkaja Naidua, a malo je poznato da u Srbiji posluje oko 70 firmi, čiji su većinski vlasnici državljani Indije, odnosno pravna lica registrovana u Indiji.
Dosadašnja ulaganja indijskih kompanija u Srbiju su ipak bila skromna, a kad je reč o robnoj razmeni dve zemlje, ona je, prema podacima Privredne komore Srbije, u prvoj polovini 2018. godine bila u vrednosti od 97,2 miliona dolara, dok je prošle godine u istom periodu iznosila 81,3 miliona evra.
Ukupan izvoz u robi u Indiju je bio 5,2 miliona dolara, dok je u istom periodu uvezeno 92 miliona dolara robe.
Tako je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 5,65 odsto.
Spoljnotrgovinska razmena u robi Srbije i Indije je prošle godine iznosila 198,1 milion dolara.
Najviše smo ove godine u Indiju izvozili cigarete, mašine za klimatizaciju i pribor za cevi i creva od plastičnih masa.
Sa druge strane, najviše smo uvozili uljane pogače i ostale čvrste ostatke iz ulja od sojem, zatim sirovi aluminijum i drugo.
Najnovija indijska investicija je ulaganje indijskog proizvođača traktora Tafe, koji je kupio IMT po ceni od 66,8 miliona dinara ili oko 600.000 evra.
Tafe će praviti traktore pod brendom IMT-a. Stekao je pravo na intelektualnu svojinu IMT-a, koja uključuje brend, nacrte dizajna i autorska prava, kao i nekretnine u Jarkovcu kod Sečnja.
Kompanija Tafe je deo Amalgations grupe, koji ima godišnji promet od 2,5 milijardi dolara i treći je po velicini proizvodac traktora na svetu i bio je povezan sa IMT-om više decenija.
U Srbiji posluje indijska Embasi grupa koja je u Indiji otvorila IT park čije su planirane investicije, prema podacima Razvojne agencije Srbije, bile 25 miliona evra.
Takođe, u Nišu posluje i kompanija Excel Industries Limited sa planiranim ulaganjima od milion evra.
Indijska kompanija Sonalika Group je 2012. godine ušla u strateško partnerstvo sa firmom Agromehanika iz Boljevca, da bi već 2014. u rad pustila montažnu liniju za traktore Solis.
Indijska kompanija Mahindra ima saradnju sa domaćom firmom Agropanonka, koja je njihov zastupnik za tržište Srbije.
Ekonomsku saradnju dve zemlje je kočila činjenica da su indijski milijarderi braća Mital (kompanija Global stil) doveli kraljevački Maghonorm do stečaja.
U Beogradu je 2016. održan biznis forum na kome je učestvovalo 40 kompanija iz Indije, a u januaru 2017. je državno - privredna delegacija na čelu sa tadašnjim premijerom Aleksandrom Vučićem učestvovala na velikom samitu Gujarat Global, u gradu Gandinagaru.
U privrednoj delegaciji Srbije učestvovale su kompanije iz IT sektora, namenske industrije i naučno-prosvetnog sektora.
Tokom posete kao sektori sa velikim potencijalom za saradnju
Srbije i Indije prepoznati su poljoprivreda i prehrambena industrija, informacione tehnologije, metalska, tekstilna, hemijska i farmaceutska industrija, turizam i kreativna industrija.
Takođe, PKS je organizovala učešće srpske privrede na Sajmu prehrambene industrije "World Food India 2017" u Nju Delhiju od 03. do 05. novembra 2017.
Učestvovali su proizvođači svežeg, zamrznutog i sušenog voća,
proizvođači pakovane hrane, supa i začina, kao i predstavnici konditorske industrije i naučnih instituta iz Srbije.
Vlada Srbije je u avgustu 2017. donela odluku da se indijskim državljanima sa regularnim putnim ispravama dozvoli ulazak, tranzit i boravak na teritoriji Srbije u trajanju do 30 dana od dana ulaza, u okviru jedne godine.
VIDEO: Gužve u Beogradu su mala maca za Indiju
(Telegraf.rs / Tanjug)