U kojim evropskim zemljama su najbolje plaćeni radnici i zašto je Srbija na dnu liste?

Iako imaju najviše radnih sati u Evropi, radnici u Albaniji najmanje su plaćeni po satu

Reforma tržišta rada prioriteti su vlada zemalja regije Zapadnog Balkana. Prema statističkim podacima, ove zemlje zaostaju za prosekom Evropske unije. Iako radnici u Albaniji imaju najviše radnih sati u Evropi, oni su na dnu evropske liste kada je u pitanju zaradaProduktivnost rada najbolje se meri odnosom BDP-a i utrošenih radnih sati.

I kada bi doneli zakon da se u Srbiji radi šest sati dnevno, nijedna osoba ne bi pristala na to

U Hrvatskoj su pokazatelji produktivnosti rada bolji, ali su bez trenda rasta. Bosna i Hercegovina zaostaje u odnosu na zemlje članice Evropske unije i produktivnost je na nivou od 31% od EU proseka u 2015. godini.

Prema produktivnosti rada, zemlje regije nalaze se u "zlatnoj" sredini liste koju objavljuje UN-ova agencija za koja promoviše socijalnu pravdu i međunarodno priznata ljudska i radnička prava.

Na listi 189 zemalja koju je objavila Međunarodna organizacija rada (ILO), od zemalja Zapadnog Balkana najbolje je rangirana Hrvatska, koja se nalazi na 56. mestu. U toj zemlji radnik je prošle godine u proseku plaćen 54.598 dolara, što iznosi 27 dolara po satu.

Radnici u Crnoj Gori su plaćeni u proseku 22 dolara, a u Makedoniji 20. Ispod dvadeset dolara iznosi zarada po satu radnika u Bosni i Hercegovini (18), Srbiji (13) i Albaniji (12).

NAJPRODUKTIVNIJE ZEMLJE SVETA 

1. Irska - 83,1 dolara

2. Luksemburg - 81,2

3. Norveška  - 79,2

4. Belgija - 64,6

5. Danska - 63,5

6. SAD -  63,3

7. Holandija -  61,7

8. Francuska - 60,0

9. Nemačka - 59,9

10. Švicarska - 58,0

Statistički podaci pokazuju da radnici u Albaniji rade 42,9 sata sedmično, što iznosi 2.231 sata godišnje. Uprkos visokom sedmičnom fondu, radnici u Albaniji zarađuju najmanje u Evropi i nalaze se na 99. mestu svetske liste.

Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), najproduktivniji su radnici u Irskoj, koji su plaćeni 83,1 dolar po satu. Slede radnici u Luksemburgu i Norveškoj, a Sjedinjene Države nalaze se tek na šestom mestu.

(Telegraf.rs/Al Jazeera)