Sve o omladinskim zadrugama: Kako do posla, šta je potrebno od papira, koliko košta članarina i koliko može da se zaradi? (TABELA)
Članovi omladinske zadruge mogu da budu učenici, studenti i nezaposleni do 35 godina
Mnogi studenti i mladi prve poslove traže preko omladinske zadruge. Za sve one koji nikada nisu zarađivali na ovaj način, a rešili su da tokom leta dođu do prvog samostalnog novca, Telegraf je napravio detaljan vodič kroz zadruge.
Kako se učlaniti u omladinsku zadrugu, šta je potrebno od dokumenata i kolike su satnice za poslove samo su neka od pitanja na koja studenti traže odgovor.
Sezonci, Beograd vas čeka: Radeći ove poslove preko leta, zarada i do 90.000 dinara!
Članovi omladinske zadruge mogu da budu učenici, studenti i nezaposleni do 35 godina. Ako pripadate jednoj od ovih grupa dovoljno je da odete u izabranu zadrugu i da ponesete sledeća dokumenta.
STUDENTI
- Indeks sa overenim poslednjim semestrom, ili potvrda o studiranju sa fakulteta
- Lična karta
- Članarina, oko 400 dinara
NEZAPOSLENI
- Lična karta
- Članarina, oko 400 dinara
UČENICI
- Potvrda o školovanju
- Lična karta, ili izvod iz matične knjige
- Saglasnost roditelja za maloletne
- Članarina, oko 400 dinara
Mnoge zadruge nude i registraciju putem interneta, ali je u tom slučaju potrebno poslati skenirana dokumenta.
Zapošljavanjem preko omladinske zadruge otvara se ugovor o privremenim i povremenim poslovima, koji može da traje od jednog dana do 120 radnih dana u skladu sa zahtevima poslodavca.
- Cena rada za kraće poslove se ugovara kao dnevnica-8 sata rada ili kao poludnevnica - 4 sata rada, a za poslove u kontinuitetu - mesečno, po radnom času - objašnjavaju u jednoj zadruzi.
Svi koje rade preko zadruge imaju pravo na zaštitu na radu, na obavezno socijalno osiguranje za slučaj povrede, na zdravtsvenu zaštitu i na penzijski staž za starije od 26 godina.
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)