Kada nam pukne sijalica bacamo je u kantu za đubre, a evo zašto je to velika greška
Otpad iz sijalica opasan je po zdravlje ljudi
U Srbiji se godišnje reciklira 100 tona sijalica, što je oko 10 odsto ukupne količine koja svake godine uđe u našu zemlju.
U Udruženju reciklera Srbije objašnjavaju da firme i građani obično bacaju sijalice u kantu i upozoravaju da bi trebalo da znamo da ako se sijalice polome ili nepropisno odlažu mogu uzrokovati zagađenje životne sredine i ozbiljne posledice po zdravlje ljudi.
Od sportskih terena do auto-delova: Iznenadićete se šta se sve proizvodi od recikliranih guma
Na koje sve materije se razlažu sijalice?
Izdvajaju se opasne praškaste materije i gasne materije, a potom i plastika, ferozni, obojeni metali i čisto staklo.
Opasan otpad od sijalica se pakuje i skladišti u posebnim magacinima opasnog otpada, a zatim se transportuje u specijalizovana postrojenja u zemlje Evropske unije gde se vrši njegovo konačno uništenje.
Preostali materijali prosleđuju se ovlašćenim firmama na dalji tretman, a plastika se uglavnom izvozi u inostranstvo. Šteta je što za dobijeno staklo velike čistoće i u našoj staklarskoj ili laboratorijskoj industriji nema potražnje i, nažalost, mora da se preda ovlašćenim deponijama.
Iako jedino mesto za reciklažu sijalica u Srbiji, postrojenje za reciklažu u Pančevu koristi mali deo svojih kapaciteta prerade. Da bi se prikupilo veći broj sijalica, potreban je veći broj sakupljača i posebnih kontejnera.