Na akcize i poreze dajemo pola plate, a najviše nas košta punjenje rezervoara, konzumiranje alkohola i cigareta

Iako nam deluju visoko, mnogi porezi u Srbiji znatno su niži nego u zemljama u okruženju

Ni sami nismo toga svesni, ali na poreze i akcize koji su utkani u svaku uslugu i svaki proizvod koji kupujemo mesečno dajemo skoro pola prosečne plate.

Svaki put kada odemo u prodavnicu, kada platimo neki račun, kada napunimo rezervoar i kada zapalimo cigaretu, deo novca odlazi na poreze i akcize, a najviši su nameti na duvan, alkohol i gorivo.

Kupovina namirnica u prodavnicama i marketima nosi sa sobom i plaćanje poreza na dodatu vrednost (PDV) koji je sastavni deo svakog proizvoda.

EU razmišlja o uvođenju poreza na link - pogledajte tačno o čemu se radi

Za većinu namirnica porez iznosi 20 odsto, ali je za osnovne namirnice porez je deset odsto, dok su ostali proizvodi oporezovani duplo više. Prema podacima Ministarstva trgovine, prosečan trošak za hranu iznosi 26.750 dinara, a od toga 5.350 dinara odlazi na PDV.

Ipak, u poređenju sa zemljama u okruženju Srbija nema visoku stopu PDV-a, jer ona u Mađarskoj iznosi čak 27 odsto, u Hrvatskoj 25, u Crnoj Gori 21, a u Sloveniji 22 odsto.

Ali to nije sve. Na cigarete, alkohol i kafu plaća se i PDV i akciza. Računice pokazuju da za jeftiniju paklicu od 240 dinara na ime akciza i poreza dajemo oko 180 dinara. Specifična akciza iznosi 67 dinara, proporcionalna 79,2, a PDV 40,8 dinara.

I ovde nismo najgori, naprotiv. Koliko god visoke bile akcize na cigarete, one su i dalje neuporedivo niže nego u zemljama EU. Takođe, za svaki litar rakije, plaćamo akcizu u visini od 125 dinara, a na svaki litar piva dajemo oko 25 dinara.

Kada sipamo gorivo za 10.000 dinara, koliko iznosi prosečni mesečni trošak, na ime akciza ide polovina, oko 5.000 dinara. Ako za račune za struju, infostan, kablovsku televiziju i internet mesečno izdvajamo oko 12.000 dinara, na porez i akcize dajemo 20 odsto tog iznosa, oko 2.400 dinara.

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)