Kupus skuplji od jagoda i trešanja, a jedna stvar je za povrtare noćna mora!

"Atraktivno" povrće se traži i u Srbiji, i u inostranstvu,

Zbog izuzetno niske prošlogodišnje otkupne cene, kupus je ovog proleća zasađen na manje površina u Banatu. Povrtari koji su ipak odlučili da ga gaje nisu se pokajali, jer je mladi kupus pet puta skuplji nego lane.

Lubenice stigle u beogradske prodavnice, cena nije za svačiji džep

Proizvođači kupusa iz Lukinog Sela i Mužlje konačno su dočekali cenu za svoje proizvode koja ne samo da pokriva troškove već donosi i dobar profit.

Imre Sarvak, proizvođač kupusa iz Mužlje, kaže da je tome pogodovala kasna zima, ali i manja ponuda tog povrća od prošlogodišnje.

Poljoprivrednici sve proizvedene količine kupusa predaju u "Carsku baštu" a ona ih dalje distribuira širom Srbije.

- Mesečno otkupimo oko dve stotine tona, što je neki normativ bio do sada. Ove godine ćemo izgleda i malo više, zato što je kupus sada atraktivna roba. Distribuira se u zemlji i jedan deo u inostranstvu - kaže Tibor Molnar iz "Carske bašte".

Na pijacama kažu da je cena ranog kupusa dostigla cenu jagoda i trešanja.

- To su maloprodajne cene, i nakupci moraju od nečega da žive. Veleprodajna cena vam je tu oko pedeset do šezdeset, znači to je zadovoljavajuće i od toga mi sada možemo da pokrijemo višegodišnje gubitke, znači sad smo na ivici ponora da se ovo nije dogodilo mi bismo sigurno propali - dodaje on.

A da ne bi bilo baš sve idealno u ovoj priči, pobrinuli su se nadničari kojih gotovo i nema ili dolaze iz sela udaljenih i po nekoliko desetina kilometara.

- Radnika ovde iz Mužlje i Zrenjanina nema, svi su otišli u Mađarsku i po Evropskoj uniji, tako da smo primorani da dovodimo ljude iz okolnih sela pa čik i po trideset, četrdeset kilometara -  ističe Nikola Pančić,

Da li će trenutna cena kupusa navesti i druge povrtare da zasade više ovoga povrća, ili ćemo i na jesen kupus plaćati više od voća, saznaćemo za koji mesec.

(Telegraf.rs/RTS)