Kakva jaja jedemo? Na velikoj svetskoj farmi otkriveno da kokoške drže u kavezima, a kada umru, druge ih pojedu

Animal Equality je izjavio da je njihova skrivena kamera otkrila da su zaposleni na farmi kokoške proveravali samo jednom u četiri dana, što je jasno kršenje zakona

Britansko veće za industriju jaja odredilo je suspenzije za dve fabrike za proizvodnju jaja nakon što je grupa za zaštitu životinja objavila snimke na kojima se vidi da firme krše propise o dobrobiti životinja. U fabrikama je nađena mrtva i bolesna živina.

Kvalitet pilećeg mesa i upotreba antibiotika u uzgoju živine: Da li znamo šta jedemo?

Organizacija Animal Equality tvrdi da su se u jedinici za proizvidnju jaja u Dorsetu nalazile uginule kokoške u kavezima i na trakama, kao i da osoblje nije svakodnevno pregledalo živinu.

Noble Foods i British Council Industry Council (BEIC) su nakon istraživanja naložili obustavu u proizvodnji. U saopštenju FarmingUK-a, BEIC je izjavio:

"Nakon što smo videli izveštaj Animal Equitya, British Council Industry Council (BEIC) odmah je poslao nezavisne revizore na lokaciju, kako bi istražili ono što je kršilo kodeks (Lion Code of Practice). Nakon izveštaja revizora, BEIC je suspendovala dve firme koje su odgovorne za tu živinu", navodi se u saopštenju.

Animal Equality je izjavio da je njihova skrivena kamera otkrila da su zaposleni na farmi kokoške proveravali samo jednom u četiri dana, što je jasno kršenje zakona, prenosi agroklub.rs.

Na jednoj farmi koju su posetili četiri puta između januara i marta 2018. pronašli su mnogo uginulih kokošaka, koje su patile od teškog gubitka perja, "neke gotovo ćelave - sa crvenom, oštećenom kožom", uginulu živinu ostavljali su u kavezima sa živima, "neke su se mogle kanibalizovati", ptice sa vidljivim ranama kraj drugih kokošaka, uginule kokoške ostavljene ležeći na trakama pored kaveza sa živima.

- Neumoljiva praksa zatvaranja kokošaka unutar napunjenih kaveza neizbežno dovodi do krhkih ptica koje ostaju bez perja i visoke smrtnosti koju smo našli na ovoj farmi - objasnila je dr Toni Šepard, direktorka Kancelarije za ravnopravnost životinja u Ujedinjenom Kraljevstvu.

(Telegraf.rs / Agroklub.rs)