Na pomolu novi trgovinski rat? Ko je pogođen, a ko pošteđen zbog Trampovih carina na uvoz čelika?
Cena zlata takođe raste kada se pojavljuju loše vesti vezane za ekonomsku situaciju na globalnom nivou - zaključuje se u analizi
Budući da krajnji potrošači ne kupuju sirovi čelik i aluminijum, a ti metali čine samo mali deo troška proizvodnje većine proizvoda, neće doći do velikog vala poskupljenja proizvoda u SAD-u, ocenjuje brokerska kuća Admiral Markets.
Tramp želi smtnu kaznu za narko-dilere
Po nekim procenama, pakovanje od šest komada piva će poskupeti samo jedan cent, dok će prosečni automobil poskupeti za 45 dolara, navodi se u analizi brokerske kuće Admiral Markets o mogućim posledicama odluke američkog predsednika Donalda Trampa da uvede carine na uvoz čelika (25%) i aluminijuma (10%).
U tekstu, koji prenosi portal Seebiz, podseća se da su se protiv američkih carina najviše pobunili predstavnici Kanade, Evropske unije, Meksika, Južne Koreje i Brazila, odnosno zemalja koje su najveći izvoznici čelika i aluminijuma u SAD.
Kasnije je Tramp od tih carina izuzeo Kanadu i Meksiko, pa je najveći gubitnik novouvedenih tarifa EU, zbog čega je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker najavio da će Brisel odgovoriti istim merama na uvoz "Levi''s" džinsa, viskija, "Harli Dejvidsona", i sl.
Tramp je odmah zapretio da će u tom slučaju uvesti carine na uvoz evropskih automobila, što znači da je počeo novi trgovinski rat, smatraju u Admiral Marektsu.
"Najveći gubitnici uvedenih carina će biti evropske kompanije koje proizvode čelik i aluminijum, poput nemačkog Tisenkrupa, koji je do sada u SAD godišnje izvozio 400 do 500 hiljada tona čelika".
Na gubitku će, kako se dodaje, biti i američke industrijske kompanije koje troše mnogo čelika i aluminijuma pri proizvodnji svojih proizvoda, poput "Forda", Katerpilara, koji proizvodi teške mašine kao što su buldožeri, ili Boinga, koji u svoje avione takođe ugrađuje dosta metala.
Cene akcija svih navedenih firmi mogle bi sledećih meseci proći lošije od proseka, ocenjuje se u analizi.
S druge strane, najveći dobitnici uvedenih carina su američki proizvođači čelika i aluminijuma, poput "US Stila" i Alkoe. Njihovi proizvodi će biti jeftiniji od proizvoda stranih kompanija koje su do sada snabdevale SAD s čelikom i aluminijumom, pa će im prihodi i profitabilnost verovatno porasti. Takođe bi moglo doći do nadprosečnog rasta cena njihovih deonica, konstatuje Admiral Markets.
Analitičari ove brokerske kuće smatraju da ukoliko EU odluči da uvede kontra mere, a Tramp nastavi da uvodi nove carine na uvoz evropskih automobila i sl., postoji mogućnost usporavanja trgovinske razmene na globalnom nivou.
- To bi verovatno uzrokovalo nove političke napetosti i paniku na svetskim finansijskim tržištima. U takvim situacijama dolazi i do reakcije na Forex valutnom tržištu – evro, britanska funta, australijski i kanadski dolar slabe, dok američki dolar, švajcarski franak i japanski jen jačaju. Cena zlata takođe raste kada se pojavljuju loše vesti vezane za ekonomsku situaciju na globalnom nivou - zaključuje se u analizi.
(Telegraf.rs / Tanjug)