Nemci traže radnike i zemlju u Srbiji: Žele da proizvode kornišone, a krajnji cilj je fenomenalan
Za sada je veliko interesovanje u Srbiji
Poljoprivrednicima Užica nemačka firma Kune predstavila je vertikalnu odnosno špalir proizodnju kornišona, sa ciljem da se nađe što veći broj farmera koji bi se bavili proizvodnjom.
Bukovače donose brz i lak novac: U kućnim uslovima mesečna zarada i do 59.000 dinara
Bernard Urlih, direkor za nabavku sirovina u toj firmi, otvaranje otkupnog mesta u Užicu.
Prema rečima Bernarda Urliha, nemačka firma počela je otkup kornišona prvo u Kozarskoj Dubici pre četiri godine, a prošle godine u Sremskoj Mitrovici. Ove godine su krenuli u veću kampanju i već su promocije održane u Pančevu, Čačku i Crvenki, pa sada i u Užicu.
Poljoprivredni inženjer Kosta Đurović rekao je da je početno ulaganje u proizvodnji kornišona na 10 ari oko 750 evra, s tim što je proizvođač dužan da obezbedi stubove.
- Cela proizvodnja se šalje za Nemačku gde se vrši konzerviranje i zatim ide u prodaju širom Evrope. Rasađivanje kreće oko 15. aprila, što je slučaj sa Sremskom Mitrovicom, a u Zlatiborskom okrugu krajem maja.
- Posle rasađivanja treba da prođe mesec dana za ubiranje prvih kornišona, a berba traje od dva do dva i po meseca. Procena je da na 10 ari prinos 6,5 tona, moguće i 7 do 8 tona, a zarada se kreće od 2.000 do 2.400 evra. Cena je već ugovorena i to za prvu klasu 65 evrocenti, za drugu 25, a za treću 7,5 evrocenti - rekao je Đurović i dodao da bi ph vrednost zemljišta trebalo da bude od 5,8 do 7.
Za sada je veliko interesovanje u Srbiji. Za prošlu godinu, prema rečima Đurovića, u kraju Sremske Mitrovice, gde su se kornišoni gajili po metodu "po podu", prosečno je sa hektara ubrano 100 tona.
VIDEO: Podizanje dividende besplatnih akcija u Pošti
(Telegraf.rs/uzickanedelja.rs)