Plastična ambalaža može da vas ubije: Evropa je odlučila da se obračuna sa njom zauvek, a evo kako vi da znate da li je bezbedna
Najlakši način da budete sigurni da jedete i pijete iz bezbedne plastike je da obratite pažnju na brojeve urezane na dnu iste
Ukoliko dok čitate ovaj tekst u ruci držite plastičnu činiju ili flašu sa urezanim brojem tri ili sedam, odmah je bacite. U pitanju je otrovna ambalaža sa kojom i EU ovih dana vodi ozbiljne bitke.
Uskoro će vam biti ZABRANJENO da koristite PLASTIČNE čaše, tanjire i escajg
Nastojanja Evropske unije da odvrati ljude od flaširane vode deo su šire strategije smanjenja plastičnog otpada, ali i želje da zaštiti ljude od otrova koji vrebaju iz različitih vrsta plastične ambalaže.
Najlakši način da budete sigurni da jedete i pijete iz bezbedne plastike je da obratite pažnju na brojeve urezane na dnu iste.
Evo šta znače brojevi i oznake na plastici:
1 - PET, PETE
Ovu oznaku nose plastične flaše i namenjene su isključivo jednokratnoj upotrebi. Pri češćem korišćenju postaju kancerogene jer ispuštaju teški metal antimon i hemijsku materiju EPA, koja ometa delovanje hormona.
2 - HDP, 4-LDPE, 5-PP
U pitanju je "dobra“ plastika, sa najmanjom verovatnoćom ispuštanja otrovnih materija u vodu.
3 - PVC
Od ove plastike prave se flaše koje nikako ne bi smele da se koriste, jer ispuštaju dve otrovne hemikalije koje ometaju delovanje hormona u ljudskom telu.
6 - PS
Ovu oznaku nose čaše za jednokratnu upotrebu i ambalaža za brzu hranu, a tokom korišćenja ispuštaju kancerogenu materiju Stiren.
7 - PC (ili bez ikakve oznake)
Ovo je najopasnija plastika koja izlučuje otrov BPA. Ipak, uprkos tome se često koristi za bočice za bebe, sportske flašice i posude za spremanje hrane.
(Gorica Avalić)