Srbija ima četiri prioriteta za 2018. godinu

- Srbija je na dobrom putu da bude lider u regionu, a za to je potrebno da nastavimo da gradimo infrastrukturu, i transportnu i energetsku, i da se povezujemo sa susedima - rekla je Mihajlovićeva

Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, rekla je danas da su prioritet Ministarstva u 2018. godini infrastrukturni projekti koji će povezati Srbiju sa regionom i Evropom, kao i nastavak reformi u cilju unapređenja poslovnog ambijenta.

Zorana Mihajlović rekla koga bi volela da vidi na čelu Beograda

Cilj Vlade je da se jednog dana ne zna ko su nam ministri

- Srbija je na dobrom putu da bude lider u regionu, a za to je potrebno da nastavimo da gradimo infrastrukturu, i transportnu i energetsku, i da se povezujemo sa susedima - rekla je Mihajlovićeva u jutarnjem programu Hepi televizije.

Prioritet u 2018, kako je navela, biće modernizacija pruge Beograd-Budimpešta, na kojoj su radovi već počeli na dve deonice od Beograda do Novog Sada, gde radove izvode kineske i ruske kompanije, zajedno sa domaćim podizvođačima.

- Naš plan je da se za dve godine od Beograda do Novog Sada vozom stiže za oko pola sata, što je ne samo brže, nego i bezbednije od automobila. Iduće godine nas očekuje zakl?učivanje komercijalnog ugovora za treću deonicu, od Novog Sada do Subotice - rekla je Mihajlovićeva.

U 2018. godini prioriteti su i početak gradnja prve deonice "auto-puta mira" Niš-Merdare-Priština, od Niša do Pločnika, vredne 212 miliona evra, zatim modernizacija i elektrifikacija pruge Niš-Dimitrovgrad sa izgradnjom obilazne pruge oko Niša, što je investicija vredna ukupno 250 miliona evra, kao i reforma katastra, koja će omogućiti dalji napredak Srbije na Duing biznis listi, navedeno je u saopštenju.

Ona je naglasila da je u protekle tri godine izgrađeno je blizu 200 kilometara auto-puteva, modernizovano 200 kilometara pruga, a Srbija je "preskočila" 176 zemalja i stigla do 10. pozicije na Duing biznis listi Svetske banke po izdavanju građevinskih dozvola.

- U infrastrukturi je teško videti rezultat posle godinu dana, ali posle tri godine i te kako možemo da pokažemo gde smo bili, a gde smo danas sa Žeželjevim mostom, sa mostom Ljubovija-Bratunac, Koridorom 10, gde je danas asfaltirana već polovina trase kroz Grdeličku klisuru, barskom prugom… - rekla je Mihajlovićeva.

Na pitanje o odnosu Evropske unije prema kineskim investicijama, Mihajlovićeva kaže da EU već godinama ima pitanja u vezi s ulaganjima Kine i uslovima ovih poslova, ali da Srbija s tim nema nikakav problem i da samo sledi svoje interese.

- Most Zemun-Borča prva je velika investicija Kine u ovom delu Evrope, pruga Beograd-Budimpešta biće prva brza pruga. Naš interes je jasan, Srbiji je potrebno da gradi infrastrukturu i da se povezuje, a uslovi moraju da budu najbolji za nas kao državu. Recimo, Koridor 11 je važan projekat za Srbiju, a međunarodne finansijske institucije nisu bile posebno zainteresovane da taj projekat finansiraju - navela je ona.

Govoreći o projektu izgradnje stanova za pripadnike vojske, policije i bezbednosnih službi, Mihajlovićeva je rekla da je ministarstvo koje vodi predložilo da se donese "leks specijalis", kako bi se projekat izgradnje jeftinih stanova proglasio javnim interesom.

- Videli smo da postoje značajne razlike između opština i gradova kad je reč o planskoj dokumentaciji, imovinsko-pravnim i drugim pitanjima. Zato smo predložili da jednim zakonom rešimo administrativne probleme, a da uporedo s tim, zajedno s lokalnim samoupravama, pripremamo projekte - rekla je Mihajlovićeva, i dodala da bi sledeće godine mogli da počnu radovi u nekoliko gradova u Srbiji.

(Telegraf.rs / Tanjug)