ČUDO U POŽEGI! Zima nam je pred vratima, sneg zabeleo Srbiju, a Rade Pejić tek sada bere svoje maline!
- Ova malina je veličine ''mikera'', ima dovoljan procenat šećera i suve materije, za razliku od ''polke'', koja je isto jesenja malina, ali nema to što ima "heritidž"
Ovog leta zbog suše je berba maline završena znatno ranije, ali u pojedinim malinjacima u okolini Požege plodovi se i dalje uveliko beru.
Malinarima se crno piše i u 2018. godini: Preti žestok pad proizvodnje
Rade Pejić iz požeškog sela Zaselje malinu gaji na oko pet hektara, a većinu zasada čini sorta heritidž, koja u odnosu na vilamet stiže kasnije,a i manje je podložna virusima.
- Ova malina je veličine ''mikera'', ima dovoljan procenat šećera i suve materije, za razliku od ''polke'', koja je isto jesenja malina, ali nema to što ima ''heritidž'' - kaže Pejić.
Sezona berbe ''heritidža'' traje od maja do početka decembra, ne zamrzava se, već se sveža distribuira trgovinskim lancima.
Za ovom vrstom maline potražnja je velika, a cena je daleko veća u odnosu na druge sorte.
- Isplati se gajiti ovu malinu i mislim da ćemo proširivati zasade. Planiramo da je sadimo u plastenicima kako bismo produžili berbu i u decembru - rekao je Pejić.
Berba maline tokom jeseni dobra je prilika da sezonski radnici dodatno zarade. Radnici dnevno naberu oko 1.200 kilograma.
- Isplati se, zaradimo negde oko 60.000 mesečno, nekad i više u zavisnosti koliko se radi. Malo je nezgodno zbog vrućine i hladnoće, ali preživi se sve - priča Mirjana Stanković iz Požege.
Sorta maline ''heritidž'' veoma je zastupljena na području Severne i Južne Amerike, ali se poslednjih godina zbog sve učestalijih i različitih zahteva tržišta, čak i u Čileu i Americi umesto te sorte sade ''miker'' od jednorodnih, a od dvorodnih čitave grupe", izjavio je Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo Čačak.
Procene su da se malina u Srbiji gaji na oko 14.000 hektara. Najzastupljenija je sorta ''vilamet'', a zatim ''miker'' i ''heritidž''.
(Telegraf.rs/Tanjug)