Kako da zatvorite račun u banci koji vam više ne treba? I koliko to košta

Gašenje računa je besplatno, a kao dodatnu sigurnost da je račun ugašen, možete od bankara zatražiti potvrdu, ali ovo će vam banka ovu uslugu naplatiti

U Srbiji ima aktivnih 7,4 miliona tekućih računa, a njih je otvorilo 4,9 miliona građana što znači da neki građani imaju po dva i više računa.

Banke najavile poskupljenje usluga: Skače mesečno održavanje računa, a cena zavisi i od "paketa"

Srbi sve moderniji: Čak trećina građana plaća račune preko interneta

- Veliki broj tih računa nije aktivan i ne beleži promet, a banke na ime održavanja računa u zavisnosti od paketa naplaćuju i do par stotina dinara - kaže Dušan Uzelac sa finansijskog portala Kamatica i dodaje da je najbolje zatvoriti sve one koji se ne koriste, jer kada nema priliva nije moguće ni povući sredstva pa račun veoma brzo odlazi u nedozvoljeni minus, a to se na evidenciji Kreditnog biroa prikazuje kao docnja zbog koje u narednom periodu nećete moći da se zadužite.

Proces gašenja je i više nego jednostavan. Potrebno je da vlasnik računa sa važećom ličnom kartom ode u najbližu filijalu banke čiji račun želi da ugasi.

U samoj banci podnosi se zahtev za gašenje i predaju se kartice koje su vezane za taj račun. Službenik banke izdaje zahtev za gašenje koji je potrebno popuniti, a ukoliko je bilo nekih sredstava na računu ona će biti isplaćena klijentu na licu mesta. Takođe ukoliko postoji određeni dug potrebno je izmiriti sve obaveze, a potom popuniti zahtev.

Gašenje računa je besplatno, a kao dodatnu sigurnost da je račun ugašen, možete od bankara zatražiti potvrdu, ali ovo će vam banka naplatiti shodno važećem tarifniku oko 300 dinara.

(Telegraf.rs)