U Boru uskoro pripreme za otvaranje rudnika "Cerovo 2"

Za aktiviranje rudnika neophodno je oko 120 miliona evra

Rudarsko-topioničarski basen "Bor" započeće uskoro pripreme za otvaranje rudnika bakra i zlata "Cerovo 2", a početak radova biće finansiran iz državnog budžeta.

Pregovori za partnera za RTB Bor u toku, ali Srbiji se ne žuri (FOTO)

Iz Vlade Srbije navodi se da je namera države da počne sa eksploatacijom rudnika "Cerovo 2", jer bi se na taj način smanjila zavisnost od uvoza koncentrata bakra za borsku topionicu, ali bi se i domaćom rudom popunio rad tog metalurškog postrojenja.

Trenutna cena bakra državi "ide na ruku" i iznosi oko 6.500 dolara po toni, dok će cena rasti i ustaliti se na 7.500 dolara po toni. Pre godinu dana, cena bakra bila je 4.300 dolara po toni.

Po preliminarnim studijama, za aktiviranje "Cerova 2" neophodno je oko 120 miliona evra, ali će, navode, država finasirati deo te sume, neophodan za početak eksploatacije.

- Vek trajanja ''Cerova 2'' je predviđen na 20 godina. Ali, za to vreme odatle je moguće dobiti blizu 20 tona zlata, 400.000 tona bakra i oko 120 tona srebra - navodi se iz Vlade.

Eksploatacijom "Cerova 2" stekli bi se uslovi da se rudnik proširi ka najvećem ležištu bakra koje RTB ima, koje se naziva "Cerovo primarno", a za čije je aktiviranje potrebno investirati oko 350 miliona evra.

- Ako pokrenemo ''Cerovo 2'', uz sve pobrojane efekte, nije zanemarljivo ni to što bi tako podigli i vrednost samog RTB-a i na taj način, prilikom pregovora o privatizaciji ili strateškom partnerstvu sa kompanijama koje su zainteresovane za RTB, imali bi bolju pregovaračku poziciju - kaže sagovornik iz Vlade i napominje da, primera radi, uz kineske i ruske kompanije, za privatizaciju RTB-a je zainteresovan jedan investicioni fond iz Kanade.

Ocenjujući trenutnu situaciju, izvor iz Vlade napominje i da u ovom trenutku nije pametno prodati RTB ili ići u dogovor o strateškom partnerstvu, već, kako kaže, to treba učiniti u najpovoljnijem trenutku, pod uslovima koji bi za državu bili najpovoljniji.

(Telegraf.rs / Tanjug)