Za jedan Big Mek u Americi, u Srbiji možete kupiti dva: Evo kakve su cene u ostalim zemljama
Svaka država ima svoje običaje i kulturu, ali je Mek Donalds priznat i poznat. Stavke menija se razlikuju od zemlje do zemlje, ali Big Mek je dostupan svugde, istina po različitim cenama
Mek Donalds je svetska kompanija koja širom sveta ima svoje poslovnice, preciznije u 121 zemlji možete kupiti Mek hranu.
Čuvena dva zemunska restorana ponovo traže kupce
Pojeo 20 bigmekova za 50 minuta (VIDEO)
Svaka država ima svoje običaje i kulturu, ali je Mek priznat i poznat. Stavke menija se razlikuju od zemlje do zemlje, ali Big Mek je dostupan svugde.
Radi lakšeg poređenja koliko košta Big Mek širom planete, sve cene su pretvorene u dolar. Big Mek indeks, način za utvrđivanje kupovne moći i jačine valuta širom sveta, zasniva se na prikupljanju komparativnih podataka o cenama Big mekova.
Evo jednog primera kako to funkcioniše: Ako je u januaru 2016. prosečna cena Big Meka u SAD bila 4,62 dolara a u Kini 2,74 dolara, onda je kineska valuta potcenjena za 41 odsto.
Trenutna cena Big Meka u Americi iznosi 5,04 dolara, dok je najskuplji Mek na svetu u Švajcarskoj 6,59 dolara, što je čak 1,5 dolar više nego u odnosu na SAD.
U Norveškoj za jedan Big Mek trebate izdvojiti 5,51 dolar, sto je skoro za pola dolara više nego u Americi.
U Brazilu košta 4,78 dolara, u Kanadi 4,60, dok je u Australiji 4,30 dolara jedan Big Mek. U Australiji sami možete kreirati svoje hamburgere i birati željeni sadržaj sendviča.
Na Novom Zelandu košta 4,22 dolara, ali na ovom ostrvu teško da ćete čuti reč Mek Donalds, svima je ovaj lanac brze hrane poznat kao Maka’s. U Velikoj Britaniji Big Mek je jeftiniji za1,10 dolar u odnosu na SAD i košta 3, 94 dolara.
U Južnoj Koreji na čak 400 lokacija možete kupiti Big Mek po ceni 3,86 dolara, a postoji mogućnost i dostave. U Pakistanu za 3,58 dolara možete na 40 mesta kupiti Big Mek, ali je ipak najpopularnija pita Mek Arabia, slična pilećem sendviču.
U Japanu košta 3,47, u Kini 2,79, a u Egiptu 2,59 dolara. U Hong Kongu je upola jeftiniji nego u SAD i košta 2,48 dolara, a osim pomfrita u ponudi imaju i "klinove" krompira.
I Indiji možete kupiti dva Meka po ceni jednog u SAD, što bi otprilike iznosilo 2,41 dolar. U Indiji je veoma popularan i Mek spajs paner sendvič. Paner je mlečni proizvod poput sira i kiselog mleka.
U Meksiku Big Mek možete kupiti za 2,37, u Indoneziji za 2,36, u Južnoj Africi za 2,10 i Rusiji za 2, 05 dolara. U Maleziji Big Mek možete dobiti za 1,99 dolar.Dok je najjeftiniji u Ukrajini 1,57 dolar, što je tri puta jeftiniji nego u Americi.
Tako cena Big Meka u Srbiji, kad se preračuna u dolar iznosi 2,58 dolara, u Hrvatskoj je 2,55 što je duplo jeftinije u odnosu na Ameriku, gde ovaj sendvič košta 5,01 dolara.
Srbija s cenom prednjači u odnosu na brojne zemlje među kojima su Rusija, Indija i Hongkong, pa i Hrvatska, ali kaska za visoko razvijenim zemljama poput Kanade, Australije Japana i mnogim drugim zemljama.
Istovremeno, lista Big Mek na osnovu toga koliko je dolara potrebno izdvojiti da bi se u lokalnom Mek Donaldsu kupio pomenuti sendvič pokazuje trenutnu potcenjenost ili precenjenost lokalne valute, kao i nivo cena u toj zemlji.
Dinar je za oko 50 odsto potcenjen u odnosu na dolar, dok se u vrhu liste nalaze švajcarski franak, koji je najprecenjenija valuta. Evro je potcenjen za 19 odsto, a japanski jen za 37 odsto.
Zvučaće vam neverovatno, ali Mek Donalds restorani u Srbiji nosioci su više svetskih rekorda. Restoran "Slavija" je svetski rekorder za 1989. godinu sa 2.046.014 usluženih gostiju.
Restoran "Bezistan" je prvi Mek Donalds na svetu koji je u jednoj godini, 1990. godine uslužio više od 3 miliona gostiju, tačnije 3.585.554. On drži i svetski rekord sa 16.823 uslužena gosta u jednom danu – 12. marta 1991. godine. Te, 1991. godine, u Bezistanu je usluženo 2.816.206 gostiju.
U restoranu "Apolo" je u decembru 1998. godine proslavljeno 346 rodendana, što je svetski rekord.
Ne kaže se džaba kod nas Mek je Mek.
(Telegraf.rs)