Usvajanje jednog zakona donelo bi Srbiji 100.000 radnih mesta: Za samo 4 godine u našu privredu slilo bi se 870 miliona evra

Srbija je jedina evropska zemlja u kojoj se privreda finansira gotovo isključivo zaduživanjem kod komercijalnih banaka

Usvajanje Zakona o nebankarskim finansijskim institucijama u Srbiji omogućilo bi u periodu od četiri godine plasiranje 870 miliona evra mikrokredita u našu privredu i doprinelo otvaranju 100.000 novih radnih mesta.

Novosađani mogu zadovoljno da trljaju ruke: Plata im u junu porasla čak za 9.000 dinara

Ovo su rezultati studije "Procena uticaja uvođenja nedepozitnih nebankarskih institucija na tržište Srbije".

Najveći procenat privrednika u Srbiji (87 odsto) se finansira isključivo iz sopstvenih, internih izvora, dok čak 68 odsto ispitanika uopšte ne koristi pozajmice, prema rezultatima ankete USAID BEP, u kojoj je učestvovalo 1.000 preduzeća u periodu od 2012. do 2016. godine.

- Za razvoj malih i srednjih preduzeća i dalje su neophodne mere, kao što su vladavina zakona, kompetentna administracija i dobra infrastruktura - smatra profesor na Ekonomskom fakultetu Milojko Arsić.

Dodao je da u budućnosti mikro, mala i srednja preduzeća treba da budu pokretači rasta i zaposlenosti.

Najveći broj mikro, malih i srednjih preduzeća u Srbiji je iz oblasti trgovine, proizvodnje prehrambene robe, raznih vrsta usluga i prerađivačke industrije, što su sve delatnosti, kojima je potreban brz novac.

Srbija je jedina evropska zemlja u kojoj se privreda finansira gotovo isključivo zaduživanjem kod komercijalnih banaka - kaže ekspert za razvoj finansijskog tržišta Sandra Rodić.

Bankarski sektor gotovo da ne prepoznaje čitav niz preduzeća - startapove, mikro i mala preduzeća - kao potencijalne klijente, jer su te kompanije za banke previše rizične i suviše male.

(Telegraf.rs/Tanjug)