CINS OTKRIVA: Đilas i grad Beograd kupovali priznanja i nagrade! (FOTO)

Dragan Đilas i grad Beograd u julu 2012. dobili u Dablinu nagradu Najbolji grad i Najbolji menadžer godine, a iz budžeta isplaćeno oko 18.000 evra za učešće na ceremoniji i izradu nagrade

Grad Beograd je u julu 2012. godine dobio nagradu Najbolji grad, a gradonačelnik Dragan Đilas nagradu Najbolji menadžer godine. Nagrade su uručene na svečanosti u Dablinu, glavnom gradu Irske. Ipak, kako otkriva CIN i CINS (Centar za istraživačko novinarstvo) ove nagrade su po odobrenju gradonačelnika plaćene oko 18.000 evra (grad je iz budžeta isplatio blizu 11.000 evra za učešće na ceremoniji, a samo za nagrade plaćeno je oko 7.300 evra).

Pored Beograda i Đilasa pojedinci i firme iz BiH i Srbije su takođe dobili nagrade Evropske poslovne skupštine iz Oxforda koje nisu rezultat stvarnog kvaliteta, već je za njih plaćeno po nekoliko hiljada eura. Međutim, novinari Centara za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva i Beograda (CIN/CINS) su otkrili da se iza dodele nagrada krije unosan biznis.

O ovoj temi je otvoreno progovorio rektor "Megatrenda", prof. dr. Mića Jovanović, otkrivši da se iz čitave priče povukao kada je saznao da je u pitanju samo unosan biznis, a ne nagrađivanje po stvarnom kvalitetu.

UOBIČAJENO JE PLATITI KOTIZACIJU I IZRADU?

U Dablin su putovale zamenica gradonačelnika Tatjana Pašić i stručni saradnik u Službi za informisanje Sonja Stojanović. Pašićeva kaže da je Grad Beograd nekoliko meseci unapred dobio obaveštenje o nagradi, ali ne zna kako je tekla procedura odabira.

- Uobičajeno je da se plate različite kotizacije za ta predavanja, seminare i ostalo što je bilo sadržano u tome, plus izrada same nagrade. Nagrada je stvarno kvalitetno napravljena. Ja sam to svuda nosila sa sobom - kaže Pašićeva.

Samo na samitu u Oxfordu 2012. godine bilo je čak šest predstavnika kompanija i organizacija iz Srbije, od kojih je deo i nagrađen.

- Pismo počinje sa: "Poštovani gospodine, pratili smo vaša naučna dostignuća. Vidimo da ste vi lider (...)", i tako vas nahvale da pomislite: Au, što sam ja važna faca, i onda vas tako navuku. To je tipsko pismo koje svima šalju, samo menjaju imena i nazive institucija - objašnjava Jovanović.

Organizaciju EBA-e čine: Klub rektora Evrope, Međunarodni klub lidera, Viteški red grand mastera La Valette i Međunarodni komitet Sokrat.

Iako je na njihovom sajtu navedeno da su nevladina organizacija, prema podacima britanskog poslovnog registra EBA je osnovana 2000. godine kao privatna kompanija. Njen jedini vlasnik i jedan od direktora je tridesetjednogodišnji državljanin Ukrajine Ivan Savov.

(Telegraf.rs / Izvor: CIN / CINS)