HIBRIDNE OPERACIJE: Na "Dedinju" od sada i tri operacije odjednom
Do sada su urađene četiri procedure u kojima je uklonjena aneurizma grudne ili abdominalne aorte u kombinaciji sa ugradnjom stenta.Ovo su intervencije u kojima zajedno rade hirurg i radiolog
Lekari Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" započele su sa hibridnim operacijama, koje podrazumevaju istovremeno obavljanje dve ili tri kardiovaskularne intervencije u isto vreme. Osim što su ove operacije ekonomski isplativije, predstavljaju daleko manju traumu za bolesnike koji bi inače morali nekoliko puta da idu pod nož.
Po rečima profesora dr Dragana Savića, radiologa Instituta "Dedinje", do sada su urađene četiri procedure u kojima je uklonjena aneurizma grudne ili abdominalne aorte u kombinaciji sa ugradnjom stenta. Operaciona sala u kojoj se izvode ove intervencije ima poseban sto koji propušta rendgen zrake i posebni rendgen aparat sa C- lukom, čime se kontroliše ugradnja stenta.
- Ovo su intervencije u kojima zajedno rade hirurg i radiolog - rekao je profesor dr Đorđe Radak, vaskularni hirurg Instituta "Dedinje".
Naročito su dobre kod starijih pacijenata, jer su komplikacije manje, a u isto vreme mogu biti urađene dve-tri operacije. Dok nismo nabavili opremu, ovi pacijenti su nekoliko puta morali da budu operisani, što je predstavljalo dodatni problem. Ovakvim pristupom stvoreni su uslovi za svakodnevno rešavanje teških slučajeva aneurizme aorte, koji ne mogu samo da se leče ugradnjom stent-grafta ili klasičnom otvorenom hirurgijom.
Kako kaže profesor dr Radak, godišnje se uradi na Institutu "Dedinje" oko 300 operacija aneurizmi. Prema njegovim procenama, 20 odsto tih pacijenata kandidati su za hibridnu proceduru.
- Operisan sam pre dva dana, a više od godinu dana imam problema. Trebalo bi da uskoro izađem, prezadovoljan sam kako je prošlo - kaže Mita Lukić (71) iz Loznice.
MNOGO BOLJI KVALITET
Opremanje sale za hibridne operacije koštalo je oko 400.000 evra i novac za to je izdvojilo Ministarstvo zdravlja.
- Dobro je što ova operacija omogućava da se u jednoj intervenciji uradi ono što bi se radilo dva ili tri puta. Smanjuje troškove lečenja, poboljšava rezultate rada, jedino što neće uticati na liste čekanja, jer je mali broj ljudi kojima ova intervencija može da se radi - kaže profesor Draško Đukanović, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".
(M. R. / Izvor: Večernje novosti)