Ko je "pravi Beograđanin"? Na ove dileme uvek će imati spreman odgovor, ali pitajte ga ko jaše konja na Trgu
Postoje stvari koje niko, baš niko ko nije rođen u Beogradu ili sa njim nije baš saživeo može da razume. Ovo je možda i najbolji test da li ste "pravi" Beograđanin!
Zna na koju ulicu mislite kad kažete "Cara Dušana"
Beograd ima mnogo "duplih" naziva ulica, ali se vodi računa o tome da se barem na jednoj opštini ne bude tih duplikata.
Neke ulice su, tako, praktično simboli čitavih opština i nijedna neće da ih se odrekne. Ulica Cara Dušana u Zemunu i na Dorćolu je najbolji primer za to, jer je u oba ova dela grada to prakično glavna saobraćajnica.
Ipak, iz konteksta priče gotovo uvek može da se pretpostavi o kom kraju grada je reč.
Da nevolja bude veća, u Zemunu postoje Ulica Nikole Tesle i Bulevar Nikole Tesle, a jedna s drugom nemaju nikakve veze!
Zna da se snađe u Blokovima (kako-tako)
Savski blokovi su kao lavirint - sve je nekako isto, a ipak je velika razlika kada kažete 70 ili 45, 61 ili 64, 70A ili 72...
Ne samo što istovetni soliteri stranca dovode do ludila, već je i raspored brojeva blokova "naopak". Prvo ide Blok 70A, pa 70, a onda 44 i 45, na kraju, odjednom 71!
S druge strane kreće se od Bloka 64, dolazi se redom do Bloka 61, a prekoputa Ivana Ribara odjednom se nalazi Blok 72.
Nije ni svim Beograđanima lako u ovom lavirintu, ali iskobeljaju se kako-tako.
Zna gde vozi prevoz sa "L"
Slovo "L" najveći je zbun koji postoji u beogradskom prevozu. Osim redovnih "L" - linija postoji i mnogo onih koje su privremeno izmenjene, bilo da je to zbog aktuelnih gužvi u saobraćaju i privremenih prekida saobraćaja na drumu i šinama, bilo da je izmena višednevna zbog radova.
Problem je što "L" ne definiše liniju u potpunosti. Jednom je to jedna trasa, neki drugi put biće druga... Nekad se ppored L dodaje i broj, pa imamo, tako 95L1, 7L2, EKO1L...
Uz malo intuicije i poznavanja prirode beogradskog saobraćaja većina putnika dobro zna kuda može stići linijom koja nosi oznaku "L".
Uvek kaže "Kod Konja"
Neverovatno je da se centralni, možda i najlepši beogradski spomenik, posebno važan s obzirom na mesto, kontekst i istoriju ljudi zovu - "konj".
Da li ima nekoga ko još ne zna ko "jaše" ovog konja? Možda... U pitanju je knez Mihailo, a spomenik je otkriven 1882. godine.
Na spomeniku stoji i ime srpske prestonice, kao i još pet gradova: Smederevo, Kladovo, Užice, Šabac i Soko, gradovi za čije je oslobođenje zaslužan upravo Mihailo Obrenović.
Koja reka teče ispod savskog mosta?
Na pitanje koja reka teče ispod savskog mosta zastaće, ali nikad neće pogrešiti Vijugava Sava koja se baš kod Velikog ratnog ostrva uliva u Dunav zaista može da zbuni goste Beograda.
Koja je tu koja reka, gde tačno počinje Dunav, a gde se završava Sava, pitanje je iz geografije koje je baš svako pokušavao da odgonetne i na terenu. Kad malo razmislite, svbe je jasno, a vidi se nekad i kako se braon Sava meša sa sivomodrim Dunavom.
Što se tiče mostova, to je mnogo lakše: Brankov, Stari savski, Stari i Novi železnički, Gazela i Most na Adi su savski mostovi. Ali, da se ne bi prevario, svaki Beograđanin malo će da zastane kad mu postavite trik pitanje: "Koja reka teče ispod savskog mosta". Ali... sigurno neće pogrešiti.
(Telegraf.rs)