Ovako se u Beogradu obeležava Dan osoba sa invaliditetom

M. B.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto-ilustracija: Shutterstock

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se i ove godine u Dečjem kulturnom centru Beograd nizom programa koji će se održati 3. i 4. decembra, saopštavaju iz ove institucije.

Manifestacija počinje 3. decembra, od 11 časova, dodelom godišnje nagrade „Zlatno sunce”, koju već šestu godinu zaredom dodeljuje Dečji kulturni centar Beograd pojedincima iz Srbije koji daju značajan doprinos razvoju dečje kreativnosti i stvaraju uslove za svestrani razvoj dečjih potencijala. Specijalno priznanje „Zlatno sunce” ove godine biće uručeno diplomiranom defektologu – logopedu Ireni Čepić, koja radi sa decom u Školi za oštećene sluhom – nagluve „Stefan Dečanski” u Beogradu. U programu će učestvovati učenici ove škole, koji će izvesti muzičko-scensku tačku pripremanu na ritmičko-folklornoj sekciji.

Nakon svečane dodele nagrade održaće se tribina „Kako prepreke da pretvorimo u oslonce?”, na kojoj će se razgovarati o problemima s kojima se susreću deca i mladi, a posebno o psihičkim tegobama koje su najčešće tabu tema. Na tribini će govoriti Ivana Krasnić, vaspitačica Predškolske ustanove „Savski venac”, koja radi u bolničkim grupama Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu Beograd, zatim Marina Blažić, koordinatorka za OSI na programu „Odrasti-osamostali”, koja će sa prisutnima podeliti lično iskustvo, Irena Čepić, defektološkinja u Osnovnoj školi „Stefan Dečanski” i ovogodišnja dobitnica nagrade „Zlatno sunce”, učenici Gimnazije „Sveti Sava”, učenici Medicinske škole „Beograd” i učenici Škole za oštećene sluhom – nagluve „Stefan Dečanski”. Moderator tribine biće Lidija Seničar, urednica programa u Dečjem kulturnom centru Beograd.

Posle tribine prisutni će imati mogućnost stručnog vođenja kroz postavku izložbe gde će prepreke biti podsticaj promišljanja za verbalno-likovnu igru zajedno sa Sandrom Jevtović Bugarin, profesorkom scenskog kostima iz Tehnoart škole Beograd.

Posetioci ove manifestacije imaće priliku da pogledaju izložbu likovnih radova dece i mladih, nastalih u saradnji sa Ivanom Krasnić, vaspitačicom Predškolske ustanove „Savski venac” „Savski venac”, na radnim terapijama u bolničkim grupama Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu Beograd.

Pored ove izložbe biće izložene rukotvorine narodne tradicije, nastale na radionicama u „Kući nade” udruženja „Plava školjka”, kao i fraktali – radovi nastali na radionicama art-terapije pod mentorstvom Milkice Vuletić.

Druženje s biserima i prijateljima „Plave školjke” biće upriličeno od 13 do 15 časova, kada će pored modne revije biti organizovan i pesnički kutak koji će voditi književnica Dušica Ivanović.

Drugog dana manifestacije, 4. decembra, prisutni će imati mogućnost da u interaktivnoj radionici „Buđenje empatije” sa psiholozima i aktivnim volonterima NURDOR-a, kao i mladima koji su izlečeni od raka, shvate koliko je sposobnost razumevanja tuđih osećanja mnogima omogućila da lakše prođu kroz teška životna razdoblja.

Istoga dana, od 16 do 18 časova, kao znak podrške deci koja se leče, biće otvorena izložba zajedničkih radova umetnika i dece iz gradova širom Srbije, nastalih tokom septembra – „Zlatnog septembra”, meseca podrške deci oboleloj od raka.

(Telegraf.rs)