"Niko nikad neće napraviti kao on": Tužan prizor u Beogradu ispred lokala preminulog kralja pljeskavica

Vreme čitanja: oko 2 min.

Da će čika Mile zauvek ostati upamćen svedoči i činjenica da je njegov lokal za mnoge lepa uspomena na bezbrižno detinjstvo

Foto-kolaž: Marko Jovanović, Youtube/Jutarnji Program TV Happy

"Lokal neće raditi 22.04. i 23.04, hvala na razumevanju". Zatvorena radnja i tužna poruka na vratima sačekala je ekipu Telegrafa koja se uputila na mesto gde se prodaje čuvena "beogradska prava pljeskavica", nakon vesti o smrti Mileta Ćulibrka (77), poznatijeg kao "kralj pljeskavica".

Ispred ovog kioska u Cvijićevoj ulici nije bilo dugačkog reda kao inače, pokoji prolaznik sa tugom u očima posmatrao je zatvoreni restoran brze hrane, prisećajući se pokojnog Mileta.

"Ma ovde je bila najbolja klopa, malopre sam video da je čika Mile umor, velika šteta. Niko nikad neće napraviti pljeku kao on", rekao nam je jedan Beograđanin koji je bio njegova redovna mušterija.

O ovom gurmanskom specijalitetu čulo se i van granica prestonice, pa i Srbije. Ko god bi došao u Beograd hitao je ka lokalu samo da proba čuvenu pljeskavicu, a njegova komšinica otkrila nam je u čemu je bila i njena tajna.

"Taj ukus nikada neću zaboraviti, to nema nijedna. Ne znam gde sam sve probala, ali nijedna nije kao njegova. Imao je te svoje začine, baš mi je žao", rekla nam je.

Da će čika Mile zauvek ostati upamćen svedoči i činjenica da je njegov lokal za mnoge lepa uspomena na bezbrižno detinjstvo.

"Deka mi je kod njega kupovao ručak kad sam se vraćao iz škole, uvek je bilo vrhunsko", priseća se momak.

Podsetimo, juče je u Beogradu preminuo 77-godišnji kralj pljeskavica Mile Ćulibrk, koji je deo života proveo u Ljubljani i bio usko vezan za košarku, tačnije Olimpiju. Mile je imao nadimak "Kralj Pljeskavica" jer je pravio najbolje pljeskavice u Beogradu.

Kod njega su dolazili iz svih krajeva regiona kako bi pojeli dobru pljeskavicu. U Ljubljanu je došao 1971. godine, vozom.

Najpre je radio u preduzeću Daj-Dam, zatim je čistio i prao sudove u Kolovratu, a potom je sleteo u Gostilnu Livada.

Igrao je fudbal za gostionicu u kafanskoj ligi u Kodeljevu, zatim je radio u restoranu Vis, da bi 1976. godine došao u Čad.

Od njega su 1984. pomoć tražili košarkaši Olimpije, koji su ispali iz prve lige.

"Hteli su da im sa poznanicima pomognem da se vrate u prvu ligu. Dao sam obraz za klub, potrošio sam novac, putovao o svom trošku", rekao je Čulibrk za Slovenske novice 2016. godine.

Olimpija se vratila u prvu ligu, a Ćulibrk je udružio snage sa bivšim košarkašem Olimpije Vinkom Jelovcem.

Najpre je dve i po godine vodio kultni ljubljanski lokal Pod košem, a onda je Vinka nagovorio da uloži ušteđevinu u košarkaški projekat u Osijeku.

Vilfan i Zdovac Kada se posle rata vratio u Sloveniju, izbrisan je. Proveo je dve godine života u Ljubljani izuzetno teško.

U pomoć su mu pritekla dva bivša košarkaška asa.

Peter Vilfan mu je doneo mnogo krpa da se toplo obuče, a Jure Zdovc mu je u vreme doručka dao 500 američkih dolara, pišu i Slovenske novice.

(Telegraf.rs)