ZA POVREDE U GSP: Odšteta od 4.000 do 16.000 evra!
Maksimalni iznos za privremenu sprečenost za rad i troškove lečenja je 4.000 evra, kod trajnog invaliditeta 16.000, a u slučaju smrti porodici preminulog se isplaćuje 8.000 evra
Putnik koji doživi nezgodu u vozilima GSP "Beograd", u zavisnosti od težine povreda, može da naplati odštetu od 4.000 do 16.000 evra. To pravo je od početka ove godine iskoristilo 240 putnika povređenih u vozilima GSP-a.
U sudaru dva autobusa na linijama 96 i 23, pre nekoliko dana, lakše su povređene tri putnice, kada je pokrenuto pitanje kada i na koji način sugrađani koje se povrede u javnom prevozu mogu da naplate odštetu.
- Prema zakonu o obaveznom osiguranju, povređeni putnik mora odmah da se javi vozaču koji je upravljao vozilom. Vozač je dužan da stane, pozove Hitnu pomoć i policiju. Od dokumentacije je potrebna izjava vozača, zapisnik policije i nalaz lekara. Ako povređeni ne može da sačeka policiju, pri javljanju lekaru mora da objasni da je povređen u javnom prevozu. Zahtev za odštetu putnik šalje GSP "Beograd", koji to prosleđuje nama - kažu u "Dunav osiguranju", koji sa GSP-om ima ugovor o osiguranju svih putnika u vozilima ovog preduzeća, bez obzira na to da li su se vozili s kartom ili bez nje.
Visina odštete zavisi od težine povrede i dužine lečenja. Na iznos takozvane premije utiče i broj godina povređenog ili kome se isplaćuje novac.
- Naš lekar-cenzor daje nalaz, ocenu i mišljenje o procentu invaliditeta i vremenu sprečenosti za rad. Maksimalan iznos za privremenu sprečenost za rad i nužne troškove lečenja je 4.000 evra. U slučaju trajnog i najtežeg oblika invaliditeta najveća odšteta prema zakonu iznosi 16.000 evra, a ako je putnik preminuo, naknada porodici je 8.000 evra - ističu u "Dunav osiguranju" i dodaju da se odšteta plaća u zakonskom roku od 14 dana od utvrđene osnovanosti zahteva, odnosno kada su pruženi svi relevantni dokazi.
Nema odštete za pretrpljeni strah
U "Dunav osiguranju" tvrde da do sada nisu imali slučajeve simuliranja povreda.
- U ovoj godini odbačena su svega dva zahteva zbog nedostatka dokazne dokumentacije. Inače, putnici nemaju pravo na odštetu za pretrpljeni strah - pričaju u tom osiguranju.
Potrebna dokumentacija:
1. Izjava vozača koju mora da overi dispečer GSP;
2. Zapisnik policije s uviđaja;
3. Lekarski nalaz.
Visina odštete
Do 4.000 evra iznosi odšteta za privremenu sprečenost za rad i nužne troškove lečenja, za trajni invaliditet do 16.000, dok je 8.000 evra visina odštete u slučaju smrti.
(Telegraf.rs/24.sata)