Građani koji muku muče s pacovima i miševima to mogu da prijave gradu: U 2 slučaja glodari su opasni za ljude
Građani mogu da se obrate Sekretarijatu za zaštitu životne sredine
Sekretarijat za zaštitu životne sredine Grada Beograda svake godine obezbeđuje sredstva za realizaciju mera kontrole i smanjenja populacije štetnih organizama (krpelji, komarci, glodari). Osim opštine Obrenovac, mere se sprovode na javnim površinama Beograda u saradnji sa Sektorom za ekologiju i unapređenje životne sredine Javnog komunalnog preduzeća „Gradska čistoća”. Ekipe ovog gradskog preduzeća vrše tokom cele godine, u skladu sa Programom zoohigijene, monitoring i deratizaciju javnih zelenih površina, priobalja reka, kanala i potoka, kao i nehigijenskih naselja, saopšteno je iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine.
Takođe, Grad obezbeđuje sredstva za monitoring i suzbijanje glodara u stambenom fondu na teritoriji Beograda, kao i deratizaciju stambenog fonda u saradnji sa privrednim subjektima. Njihov spisak, kontakt telefoni i imejlovi objavljeni su na sajtu Grada Beograda, na stranici Sekretarijata za zaštitu životne sredine, u delu Korisni linkovi.
Građani mogu da se obrate Sekretarijatu za zaštitu životne sredine i njihovi zahtevi će biti prosleđeni Javnom komunalnom preduzeću „Gradska čistoća” ili nekom od privrednih subjekata koji vrše deratizaciju stambenog fonda na teritoriji Beograda.
Pojava glodara u gradu dešava se periodično, a prošle godine je primećena povećana brojnost zbog klimatskih uslova koji odgovaraju njihovom razvoju. Najčešće su vidljivi u blizini gradilišta koja izazivaju migraciju njihovih kolonija, a zadržavaju se i formiraju nove kolonije, takozvana „žarišta” na mestima gde imaju stalni izvor hrane.
Glodari su rezervoari velikog broja patogenih organizama i parazita. Međutim, građani treba da znaju da je potreban direktan kontakt sa ovim životinjama – ugriz, inhalacija prašine u kojoj je visoka koncentracija njihovog urina i fecesa, kako bi se neko eventualno zarazio.
(Telegraf.rs)