Od lika Draže Mihailovića ostala samo fleka: Oskrnavljen mural u Bregalničkoj

Vreme čitanja: oko 1 min.

Pitanja veličanja i osude Draže Mihailovića podgrejala su ove nedelje javnost u Srbiji.

Crveni krst od juče je poznat i po - Draži. Na mestu njegove kuće u Bregalničkoj ulici otvorena je spomen-soba generala Dragoljuba Mihailovića.

Ali, nedaleko odatle, kod solitera u Ulici Todora od Stalaća, oslikan je i njegov mural, koji je gotovo do neprepoznatljivosti uništen.

Mural nije od juče, kažu komšije.

Sada, to je pravo ruglo - ogromna crvena fleka sa ispisom "Antifa" iza koje se samo nazire lik Draže Mihailovića.

Pitanja veličanja i osude Draže Mihailovića podgrejala su ove nedelje javnost u Srbiji.

Foto: Nikola Anđić

Juče je, tako, prilikom otkrivanja spomenika Mihailoviću u sklopu spomen-sobe u Bregalničkoj, bila prisutna masa - jedni su bili radosni, a drugi kivni zbog ovog poteza.

"Braćo i sestre, dame i gospodo, u Bregalničkoj ulici, na mestu gde mu je bila kuća, otkrivamo spomenik bezgrobnog generala. Njegova ulica se mogla zvati i Cerska i Kajmakčalanska. Taj spomenik ne treba njemu nego nama. General Mihailović nema premca među srpskim novomučenicima. Proglašen je izdajnikom, a time i srpski narod izdajnički", rekao je akademik Matija Bećković, otkrivajući spomenik.

Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) pozvao je Ministarstvo kulture Srbije da spreči otvaranje "nelegalnog muzeja" komandantu Jugoslovenske vojske u otadžbini i vođi četničkog pokreta Dragoljubu Draži Mihailoviću, i podsetio da "prema članu 84, stav 1 Zakona o muzejskoj delatnosti, jedino Ministarstvo kulture Republike Srbije ima nadležnost da otvara muzeje".

Suđenje - političko

Mihailović je bio komandant Kraljevske vojske u otadžbini, osuđen je 1946. godine na smrt zbog ratnih zločina i kolaboracije s nacističkom Nemačkom, nakon čega je streljan.

Međutim, u maju 2015. godine rehabilitovao ga je Viši sud u Beogradu.

Obrazloženje je bilo da je reč o političko-ideološkom procesu komunističkog režima.

(Telegraf.rs)