Spomenik knezu Mihailu išaran ljubavnim porukama i ružnim rečima: Ko treba da kažnjava zbog toga?
Istoričari podsećaju da je knez govorio da nema tog Srbina koji bi na njega digao ruku
Zahvaljujući vandalima jedan od najvažnijih spomenika u Beogradu, spomenik knezu Mihailu, naružen je grafitima. Grafiti su uklonjeni, ali ostaje pitanje kako se boriti protiv takvog vandalizma? I u svetu slični problemi, pre nekoliko nedelja neodgovorni turista se potpisao na rimskom Koloseumu.
"Jedan deo populacije oduvek je asocijalan i ima snažnu potrebu da ismeje svaki autoritet, na što ružniji način. To je uvek bilo i uvek će biti", poručuje istoričar Nebojša Damjanović.
Knez Mihailo, podsetio je Damjanović, jednom je rekao da nema Srbina koji bi na njega podigao ruku. Spomenik knezu Mihailu prvi je konjanički spomenik u našoj zemlji, postavljen je početkom 1882. godine. Iste godine kada je naša zemlja postala kraljevina.
"Nije se mogla odabrati bolja ličnost, dostojnija za taj spomenik nego što je bio knez Mihailo, čovek zahvaljujući čijem diplomatskom umeću i ofanzivi je Srbija konačno oslobođena prisustva turskih posada u našim gradovima", navodi Damjanović za RTS.
Spomenik je pre nekoliko dana izgledao ovako – grafiti, imena naloga za društvene mreže, pokoja ljubavna poruka, ali i pogrdni natpisi. Iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u četvrtak su rekli da će za nekoliko dana spomenik biti očišćen i obećanje je ispunjeno.
"Nažalost, to su neke stvari koje spadaju u domen lične odgovornosti pojedinca na koje ne možemo stvarno uticati i kontrolisati. Međutim, Zavod daje sve od sebe da momentalno reaguje", navodi Ljubica Radovanović, istoričarka umetnosti iz Zavoda za zaštitu spomenika.
Ali ovo nije jedini oskrnavljen spomenik u Srbiji. Početkom godine na Spomeniku Revolucije u Ivanjici iscrtani su kukasti krstovi, pentagrami i tri šestice. Spomenik pilotima braniocima Beograda u Drugom svetskom ratu na Zemunskom keju krajem septembra prošle godine i 2019. bio je, takođe, oštećen. Na meti je bio i spomenik Branislavu Nušiću na Trgu Republike. Mnogi pamte i da je 2021. odlomljen deo krsta sa spomenika Stefanu Nemanji na Savskom trgu.
"Zavod redovno dobija prijave građana, informacije, mejlove i mi smo im jako zahvalni na tome, jer mi pokrivamo svih 17 gradskih opština na kojima se nalazi 446 spomenika kulture", dodaje Radovanovićeva.
Pre nekoliko nedelja i Koloseum u Rimu je bio meta. Počiniocima preti kazna od nekoliko dana zatvora i 15.000 evra.
Kod nas vandalizam reguliše Zakon o javnom redu i miru i zaprećene su novčane kazne od 10.000 do 150.000 dinara ili rad u javnom interesu od 80 do 360 sati. Ipak, kako nema postavljenih kamera oko spomenika, malo ko bude kažnjen.
(Telegraf.rs)