Saveti prilikom iznajmljivanja stana u Beogradu
Proces iznajmljivanja stana nije nimalo lak, naročito kada se u isti upuštate po prvi put
Od samog odvajanja od porodice, poznatog porodičnog doma i stvaranja novih navika, ali i obaveza, pa sve do same potražnje za stanom, komunikacijom sa velikim brojem zakupodavaca, ali i organizacionim i pravnim stvarima - sve ovo čeka one koji planiraju da započnu samostalni život u iznajmljenom stanu.
Kada započnete pretragu za stanom, postoji više ključnih etapa koje su bitne za ceo proces. Ukoliko dobro isplanirate iseljenje iz porodičnog doma, ali i selidbu u novi stan, možete da izbegnete razne neprijatne i stresne situacije, koje se najčešće odnose na privremeno boravljenje kod rodbine, prijatelja ili partnera dok ne pronađete pravi stan za vas.
Dobro se pripremite
Od samog starta morate biti svesni šta se sve podrazumeva pod tražnjom stana koji ćete iznajmiti i koliko ovaj proces može biti dugotrajan. Za početak stavite na papir raspoloživa sredstva koja možete uložiti u mesečni zakup i nemojte uzimati u obzir ništa što prelazi tu sumu novca. Takođe, imajte na umu da ćete morati da imate i troškove plaćanja računa. Ukoliko to nije izvodljivo, možda bi pronalaženje cimera bilo dobro rešenje za vas. Ukoliko, ipak, imate finansijskih mogućnosti da sebi priuštite samostalan život u iznajmljenom stanu, pređite na aktivnu pretragu oglasa koji postoje u štampi, kao i na Internetu. Pitajte i prijatelje, rođake, poznanike za bilo kakvu preporuku. Možda baš neko od njih zna nekoga ko upravo izdaje stan koji bi bio po vašem ukusu.
Pored toga, istražite aktuelno tržište nekretnina. Odaberite perspektivne opštine koje su vam prihvatljive, a nude stanove koji su u vašem cenovnom rangu i zabeležite svaki za koji smatrate da vam se dopada. Napravite listu svega onoga što vam se dopada, ali i onoga što vam se ne dopada. Tako ćete jasnije shvatiti kakav stan tražite i šta je to što stan nužno mora da poseduje (recimo, centralno grejanje, terasu, da stan nije u prizemlju ili potkrovlju), a bez čega možete da živite u novom stanu (poput parking mesta ili podrumskog prostora).
Tržište nekretnina je takvo da svako može pronaći nešto za sebe, jer postoji veliki broj stanova, koji su u različitim cenovnim rangovima, te ćete verovatno brzo pronaći stan po vašoj meri. Odaberite nekoliko (vama zanimljivih) stanova i kontaktirajte vlasnike stanova, odnosno, zakupodavce. Prilikom prvog razgovora ih pitajte sve što vas zanima, kako ne biste gubili svoje, a ni tuđe vreme, ukoliko se ispostavi da taj stan ipak ne nudi ono što vi želite.
Kada je reč o tržištu nekretnina u našoj zemlji, zna se da je za izdavanje stanova Beograd jedan od najpoželjnijih i najtraženijih gradova. Što zbog svoje geografske pozicije, perspektivnih obrazovnih institucija (veliki broj fakulteta, koji nude mogućnosti profesionalnog usavršavanja, ali i zaposlenja), poslovnih prilika u svim sferama, ali i zbog svog društvenog i kulturnog života. Iz dana u dan, Beograd ugošćava brojne nove domaće i strane goste, koji se odluče na korak preseljenja u ovaj grad. Kakve god želje da imaju gosti Beograda, tržište nekretnina u prestonici ima u svojoj ponudi nešto za svakoga. U zavisnosti od količine novca koju ste spremni da izdvojite, zasigurno ćete moći da pronađete stan na kraće ili duže vreme, koji je po vašem ukusu.
Jasno odredite šta želite
Kada je reč o parametrima po kojim birate stan, neke stvari moraju biti beskompromisno postavljene (kao što je to da stan koji iznajmljujete mora da vam bude predat u urednom, čistom stanju, sav nameštaj funkcionalan, a sva stolarija i ulazna vrata stana ispravni), dok određene stvari podležu kompromisu i dopuni kroz vreme koje bude prolazilo u vašem boravljenju u tom stanu (dekorativni elementi, električni uređaji, dodatni nameštaj koji ćete, u dogovoru sa zakupodavcem, doneti u stan i slično).
Imajte određene kriterijume ispod kojih nećete ići, kao što je kvadratura stana, način grejanja i hlađenja stana, raspoloživost posebnih prostorija za odlaganje dodatnog nameštaja ili bicikla (tavanski prostor ili vešernica). Takođe, obavezno isproveravajte sav nameštaj u stanu prilikom prvog obilaska, te popričajte sa zakupodavcem o eventualnim izmenama, dopunama prostora ili popravkama koje bi valjalo uraditi pre nego što se, potencijalno, uselite u stan.
Tako ćete i steći utisak o tome koliko je zakupodavac saradljiv i u kojoj meri je spreman da sasluša kritiku ili komentare i poradi na kvalitetu same nekretnine koju izdaje. Dobri, taktični zakupodavci će saslušati zakupca i uraditi ono što je u njihovoj moći, kako bi kvalitet njihovog života u stanu, koji im izdaju, bio što bolji. Kvalitet komunikacije između zakupodavca i zakupca je od presudne važnosti kada je u pitanju sama energija koja će vladati u tom (poslovnom) odnosu. Što je komunikacija otvorenija i kvalitetnija, sama saradnja će biti bolja i dugoročnija.
Potpišite ugovor o zakupu i pridržavajte ga se
Jedan od najvažnijih trenutaka u procesu iznajmljivanja stana jeste i potpisivanje ugovora o zakupu stana. Ovaj ugovor osigurava i jednu i drugu stranu (zakupca i zakupodavca) da će se suprotna strana pridržavati dogovora i voditi računa o svojim obavezama, koje se tiču same nekretnine. Ozvaničavanjem dogovora i overavanjem istog kod notara možete imati određenu dozu sigurnosti da vas zakupodavac neće ostaviti bez krova nad glavom „preko noći“ i da će reagovati u slučaju neke veće štete koja se dogodi u stanu. Sa druge strane, ugovor pomaže i zakupodavcu, naročito kada je u pitanju određivanje iznosa depozita, redovnog plaćanja stanarine, poštovanja otkaznog roka od strane zakupca, ali i ostavljanja stana u pristojnom stanju nakon završetka zakupa.
U samom ugovoru je važno navesti podatke obe ugovorene strane, koji se tiču osnovnih informacija o licima, kao i druge identifikacione podatke. Takođe, informacije u vezi sa nekretninom je važno navesti, kao i potencijalno postojanje i visina datog depozita. Valjalo bi naznačiti da li se ugovor sklapa na određeno ili neodređeno vreme, kao i koja je dužina otkaznog roka. Postojanjem ovih potpisanih i, kod notara, overenih informacija, smanjuje se rizik od toga da bilo koja strana grubo prekrši dogovor i tako ozbiljno ošteti prava one druge strane.
Navedene smernice predstavljaju osnovno polazište za svakoga ko želi da se upusti u samostalni život po prvi put, ali i za sve one neiskusne zakupodavce, koji nisu najsigurniji šta ih sve može očekivati u celom procesu izdavanja stana potpuno nepoznatoj osobi.
(Telegraf.rs/PR)