Kada zgrada počne da tone, ko je nadležan? Problem stanara u Bloku 62 dobio neverovatan obrt
Stanari ističu da ima više od 10 godina kako su zidovi počeli da se razdvajaju
Stanari solitera na Novom Beogradu u Bloku 62 strahuju za svoju bezbednost zbog pukotina na delu zgrade. Čija je odgovornost kada se tako nešto dogodi i ko treba da reši problem?
Pucali su i zidovi u stanovima, ali tek kada su primetili da se jedan deo betonske ograde u prizemlju potpuno odvojio, stanari solitera broj 102 u Ulici Jurija Gagarina,u bloku 62 na Novom Beogradu, uplašeni za svoju bezbednost, problem su prijavili upravniku, a on "Gradskom stambenom".
Ekipe su izašle na teren i poduprle zid drvenim gredama kako se ne bi srušio, ali to je samo privremeno rešenje.
- Ja mislim da ima preko 10 godina da su se počeli zidovi polako razdvajati - kaže Slavko Tomanić, stanar i dodaje da komšije krpe, zovu alpiniste, pa onda oni to spolja zaptivaju.
- Od sleganja pucaju zidovi, stavi se rabic žica, prekreči se i to se popunjava tako - kaže Zoran Andromak, stanar.
Da bi problem statike zgrade bio rešen, kako saznaje RTS u Sekretarijatu za inspekciju grada Beograda, stambena zajednica prvo mora da angažuje veštaka građevinske struke koji bi utvrdio uzrok, stepen i obim oštećenja i predložio mere.
U Gradskom stambenom kažu da oni nisu nadležni za projektantske usluge, tako da stanari moraju sami o svom trošku da angažuju neku kuću koja je za to licencirana. To je za njih veliki izdatak.
- Znači, 44 godine izdvajamo sredstva, za šta su korišćena, zašto ne možemo da ih koristimo za ovakve stvari. Dobili smo ponudu za stepenište za 1.500 evra, uradite i skinite sa našeg računa, a oni kažu: 'Ne možemo, moraju stanari sami da skupe'. Znači to je nonsens apsolutni - rekao je Zoran Andromak, stanar.
- Od njih sam dobio negativan odgovor da mi to moramo sami da odradimo i da to nije u njihovoj nadležnosti, tako da se vrtimo u krug - kaže Branko Čuković, upravnik iz redova stanara.
Detaljno istraživanje
Da li se zgrada zaista sleže i zbog čega, moguće je utvrditi jedino detaljnim istraživanjem, koje moraju da sprovedu stručnjaci, kažu na Građevinskom fakultetu u Beogradu. Za ovakvo istraživanje i izradu projekta potrebna su tri meseca.
- Treba osmisliti plan terenskih istraživanja sa ciljem da se upravo dobija što više informacija vezano za uzroke koje smatramo da su mogući i da se zapravo rekonstruišu događaji koji su doveli do sleganja, znači u tom trenutku kada smo utvrdili šta je neposredan uzrok onda je moguće osmisliti najadekvatniju inženjersku meru - kaže doc. dr Veljko Pujević, Građevinski fakultet u Beogradu.
Na Građevinskom fakultetu u Beogradu još kažu da su se 70-ih godina na Novom Beogradu gradile izuzetno kvalitetne zgrade. Međutim, pre jedne decenije, ova zgrada imala je 18 spratova, a sada ima 20, pa jedan od uzroka može da bude i nestručna nadogradnja.
(Telegraf.rs)