Ide zima, a sa njom i više posla za odžačare: Jedna ekipa ima i do 20 intervencija dnevno

Ovi dana se na dolazak odžačara u Beogradu čeka i po pet dana

Foto-ilustracija: Shutterstock

Neizvesnost oko gasa i struje dovela je do toga da brojna domaćinstva ove godine potraže alternativni način grejanja. Mnogi se okreću grejanju na drva i ugalj, zbog čega moraju da provere stanje dimnjaka. Potražnja za uslugama odžačara u Beogradu skočila je i do 40 odsto, a formirane su i liste čekanja.

Sa punom opremom, peške do sedmog sprata, kroz porodični stan, pa na terasu i krov – za odžačara Predraga Tišmu to je svakodnevica. I to kad ima sreće da je odžak pristupačan. Od kako se strah od hladnih radijatora uvukao među građane, posla ima po ceo dan.

- Posla ima previše, dnevno intervencija po jednoj ekipi ima 15 do 20, znači mi izađemo sa 8 do 10 ekipa dnevno, to je nekih 200 poziva dnevno možemo da završimo u jednom danu - kaže za RTS Predrag Tišma.

I pored upozorenja da se odžaci i dimovodi prekontrolišu tokom leta, mnogi su tu obavezu ostavili za poslednji trenutak. Zato se danas na dolazak odžačara u Beogradu čeka i po pet dana. Čim zahladni, poraste broj poziva. U odnosu na prethodne godine intervencija je za trećinu više.

- Ne možemo da stignemo sve te komercijalne poslove da odradimo u nekom roku u kom su građani navikli – danas pozovete, dimničari sutra izlaze na teren. Toga danas nema - napominje Irena Kulić iz "Dimničara" AD.

130.000 dimnjaka na 80 odžačara

Predrag sa još 80 kolega mora da proveri najmanje 130.000 dimnjaka širom grada. Broj novih korisnika raste iz dana u dan – procena je da će ih biti i 10 odsto više nego ranije.

Čekajući odžačara, mnogi građani pokušavaju da sami osposobe godinama nekorišćene dimnjake. Uglavnom u tome ne uspeju – zaglave im se cigle, čekići, pa čak i alnaseri od kola.

Predrag Tišma kaže da su tek sad videli koliko ima zapuštenih dimnjaka kad je krenula grejna sezona.

- Zapuštenih ima mnogo, zato što nisu korišćeni dugi niz godina. Ima dimnjaka koji posle rata nisu korišćeni i to dovesti u stanje da može da se koristi je veoma teško - kaže Tišma.

- Svaka infrastruktura koja nije održavana je problematična, a u ovom slučaju kada se radi o dimnjacima, jako je opasna jer može da dođe do požara - dimničlanavodi Irena Kulić.

Ne radite ništa na svoju ruku

Zato odžačari poručuju – ko god želi da pređe sa daljinskog na čvrsti ogrev, ništa ne treba da radi na svoju ruku. Dimnjake mora da proveri stručnjak, koji je prošao obuku i ima godinu dana prakse u ovlašćenoj dimničarskoj organizaciji.

Kad vidite odžačara, kažu da bi se trebalo uhvatiti za dugme, jer to, bar prema verovanju donosi sreću. Izgleda međutim, da će se ove godine većina hvatati za glavu kad vidi svoje uvećane račune za grejanje.

(Telegraf.rs)