Prestrašni podaci: U Zemunu palo 128 litara kiše za 2 sata, 2014. u Obrenovcu 240 za 2 dana
Napomenuo je da najveću opasnost predstavljaju najniže kote u gradu – podvožnjaci, kuće koje su na nižim tačkama, ali i da sve prijave građana moraju da se provere što je brže moguće
Srbiju su u utorak pogodile obilne padavine koje su izazvale poplave, a udari groma su izazvali veliki broj požara. Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Luka Čaušić rekao je da su ogromne kiše izazvale kolaps i opasnost po život i imovinu građana i da je glavni zadatak Sektora za vanredne situacije bio da ne bude žrtava.
Objašnjava šta treba uraditi ukoliko se nivo vode oko vas povećava, a podsećamo, velike padavine su najavljene i za sutra.
Čaušić je za RTS rekao je da je ogromna količina kiše u utorak izazvala kolaps i opasnost po život i imovinu građana Beograda, a da su, osim u Beogradu, na teritoriji opština Raška, Sjenica udari groma izazvali veliki broj požara.
- To je jedna pojava koja se ne dešava često, ali mi smo pre svega bili angažovani na spasavanju osoba iz takozvanih urbanih poplava usled ogromnih kišnih padavina koje su pogodile grad Beograd - rekao je Čaušić.
Istakao je da je glavni zadatak Sektora za vanredne situacije bio da ne bude žrtava i da su formirali štab i poslali sve ekipe u Zemun i Novi Beograd kako bi što brže mogli da pruže pomoć građanima.
- Imali smo deset evakuacija, devet direktno iz vode. To je ono što nas čini ponosnim, da smo izašli bez žrtava iz ovakve situacije - naveo je Čaušić i rekao da su i pripadnici Policijske uprave za grad Beograd pomogli gde god su se našli.
Najveća opasnost na najnižim kotama
Napomenuo je da najveću opasnost predstavljaju najniže kote u gradu – podvožnjaci, kuće koje su na nižim tačkama, ali i da sve prijave građana moraju da se provere što je brže moguće.
- Najopasnije je kada se nađete na niskim tačkama u ovakvoj situaciji, jer onda voda nadire i može, nažalost, da dođe i do najgorih posledica, što se nama nije desilo - rekao je Čaušić i istakao da je u pitanju bila koordinisana akcija.
Dodao je da je najteže bilo u Zemunu i Novom Beogradu, a da je prijava bilo i u Surčinu.
- U Zemunu je palo 128 litara kiše u roku od dva sata. To su nezapamćene padavine za tu opštinu. Obrenovac 2014. - 240 litara palo za dva dana", naveo je Luka Čaušić i dodao da se radi o ogromnoj količini kiše koja je za ovo doba godine neočekivana.
Objasnio je da je u slučaju poplave, ukoliko se nivo vode povećava, potrebno popeti se na više etaže ili komade nameštaja, kao i da bi idealno bilo isključiti struju i pozvati vatrogasce na 193.
Od početka godine više od 8.700 požara na otvorenom
Čaušić je naveo da je od početka godine bilo 8.754 požara na otvorenom i da je Sektor za vanredne situacije preventivno počeo ranije da radi u smislu apela i prevencije deljenjem flajera i plakata, kao i u okviru saradnje sa drugim sektorima MUP-a.
- Mi smo ustostručili naš inspekcijski nadzor u odnosu na prošlu godinu. Za ranije godine neću ni da spominjem. Tako ćemo i da nastavimo. Mi smo tek na početku požarne sezone. Klima se toliko menja da mi sad usred jula pričamo o ogromnim padavinama. Nakon par dana će opet da krenu požari i to znači da moramo kao društvo da budemo oprezniji i spremniji na ono što nas čeka - poručio je Čaušić.
On je naveo da su pored sih ostalih predstanici Helikopterske jedinice njihov glavni faktor kada se desi neki veliki požar.
- Mi ove godine prvi put imamo čak 5 helikoptera sa 5 vedara za vodu, što nikada ranije nismo imali. S tim što tek čekamo pojačanje, u narednih dva, tri meseca treba da stignu novi helikopteri što nas čini optimističnim, ali klima je takva da mi moramo da budemo potpuno spremni - rekao je Čaušić.
(Telegraf.rs)