Životinjsko carstvo u hrpi smeća: Labudica koja se gnezdi na plastici i najlonu još čeka prinovu
U jednom trenutku se pomerila i otkrila tri jaja na kojima je ležala. Kada je videla da je sve u redu, ponovo se namestila
Labudica koja je u Bloku 45 položila jaja i dalje na njima leži, dok njen parnjak pliva unaokolo i čini da gnezdo bde sigurno.
Ono što je najtužnije jeste da je gnezdo napravljeno u hrpi smeća, dok labudica uporno prikuplja grančice, ali i razne plastične i najlonske otpatke kojima dodatno osigurava svoje gnezdo. Slika je poprilično apokaliptična.
U jednom trenutku se pomerila i otkrila tri jaja na kojima je ležala. Kada je videla da je sve u redu, ponovo se namestila.
- Ona kao i kokoške povremeno pomera jaja, menja im redosled. Gledala sam dok to radi... - priga jedna gospođa.
Čitavo životinjsko carstvo obrelo se u talogu ljudske nebrige. Tu su i paktke s pačićima, a prolaznica nam kaže da povremeno viđa i kornjaču.
Možda iz ovog đubreta katkad izroni i neka nutrija, a pitanje je koliko životinja je stradalo kada su im se krila i nožice umotale u plastiku.
Kako je ranije Telegraf pisao, čišćenje otpada u rekama u priobalnom delu, gde se nalaze objekti poput splavova i čamaca, u nadležnosti je vlasnika tih objekata. Ovu informaciju su potvrdili tada iz Beogradskog komunalnog servisa (Beokom), a kasnije i iz Sekretarijata za poslove komunalne milicije i iz Sekretarijata za inspekcijske poslove.
- Održavanje obale uz koju su privezani plovni objekti (čamci, splavovi, pontoni) u nadležnosti je vlasnika. Dužnost vlasnika da održava komunalni red oko svojih objekata se ne odnosi samo na vodeni pojas, već i na priobalje u delu koji je objekat zauzeo. Dužni su da uklanjaju otpad, naplavine, šiblje i rastinje na potezu koji zauzimaju - rečeno je tada iz Beokoma u odgovoru na naša pitanja.
Sličan odgovor sa nešto proširenim obavezama vlasnika naveli su iz Sekretarijata za inspekcijske poslove.
- Odredbom ove Odluke propisano je da je korisnik plutajućeg objekta obavezan da plutajući objekat postavi i koristi u skladu sa odobrenjem, da ga redovno održava u ispravnom i urednom stanju, da ga bojom i drugim sredstvima štiti od korozije, vlage i vode, da uklanja otpatke i nanos oko plutajućeg objekta, da održava i da se stara o bezbednosti prilaza plutajućem objektu, kao i da se stara da izvori svetlosti na plutajućem objektu budu postavljeni i zasenjeni tako da svojim položajem i jačinom ne ugrožavaju bezbednost plovidbe - naveli su tom prilikom.
(Telegraf.rs)