10 operacija na srcu za dan, bez skalpela i otvaranja grudnog koša: "Dedinje” oborilo rekord

Lekari su u jednom danu obavili 10 takozvanih TAVI intervencija, što je ovu kliniku svrstalo na prvo mesto u Evropi, zajedno sa bolnicom u LajpciguUNUTRA

Foto: Shutterstock

U Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje” u jednom danu je urađeno 10 posebnih TAVI operacija (zamena aortnog zaliska na srčanom mišiću), što je ovu kliniku svrstalo na prvo mesto u Evropi, zajedno sa bolnicom u Lajpcigu.

Pacijenti se osećaju dobro i za dan-dva će biti otpušteni na kućno lečenje. Ova intervencija je važna jer se bez skalpela, otvaranja grudnog koša i zaustavljanja rada srca pacijentu menjaju oboleli zalisci „protezama” napravljenim od svinjske srčane maramice, piše Politika.

Kako ističe dr Darko Boljević, interventni kardiolog u Institutu „Dedinje”, ovim poduhvatom su se izjednačili sa svetskim i evropskim rekordom vodećih klinika na svetu.

-  TAVI procedura je zaživela u našoj klinici 2019. godine u okviru komercijalnog programa, ali je nije finansirao Republički fond za zdravstveno osiguranje. Mi smo imali fantastične rezultate u toj oblasti i zato je RFZO prepoznao ovu metodu kao jednu od onih koje je neophodno da država finansira u svakodnevnoj praksi. Sada se radi uz overenu zdravstvenu knjižicu. Punom parom smo počeli sa sprovođenjem programa i u petak smo proceduru obavili kod 10 pacijenata. Zamena valvula na ovaj način namenjena je pacijentima koji ne mogu da budu podvrgnuti klasičnoj hirurškoj intervenciji, prilikom koje se otvara grudni koš – napominje dr Boljević.

Ističe kako nastavljaju da rade sa zbrinjavanjem velikog broja obolelih da bi što pre pomogli ljudima koji se nalaze na listama čekanja.

- Želimo da na neki način olakšamo njihove muke i da im damo šansu za bolji i duži život. Sada radimo pripremu za nove pacijente kojima ćemo raditi ovu proceduru. Čitav tim to radi jer je potrebno da se pre intervencije obave laboratorijske analize, koronarografija, snimak skenerom i pregledi stručnjaka kako bi sve ovo bilo bezbedno za pacijenta - dodaje dr Boljević.

TAVI procedura je minimalno invazivna intervencija zamene aortnog zaliska kod srčane bolesti koja se zove aortna stenoza. Dakle, zalistak je sužen i tada dolazi do nedovoljnog pumpanja krvi iz leve srčane komore u glavni krvni sud, aortu. Kada suženje dođe do kritičnog nivoa, osoba ima bolove, gušenje, zamaranje, gubitak svesti. Dešava se da ovi pacijenti, ukoliko se ne leče, dožive naprasnu srčanu smrt.

Kod pacijenta se jedna žica, kateter, stavi u arteriju prepone i preko nje se stigne do srca, gde se ubacuje novi veštački zalistak koji je građen od jednog stenta u kom se nalaze listići od svinjskog materijala. Na taj način se rešava problem suženja prirodnog zaliska. Sve se dešava bez reza i otvaranja grudnog koša. Postoji minimalni rizik od komplikacija, a pacijent se nakon dva do tri dana vraća svakodnevnim aktivnostima – navodi dr Boljević.

Profesor dr Milovan Bojić, direktor Instituta „Dedinje”, kaže da je potezom od 10 TAVI operacija u jednom danu ostvaren veliki uspeh Srbije, a sve zarad boljitka pacijenata.

Pacijenti koji moraju da se podvrgnu ovom zahvatu su u teškom zdravstvenom stanju i ne bi izdržali ili bi teško podneli klasičnu operaciju. Ukoliko bi sve bilo u redu tokom operacije, onda bi im teško pao postoperativni tok. Zato je TAVI procedura najbolja za njih. Mi smo pre četiri godine počeli da primenjujemo ovu metodu, koja se u svetu odavno radi, ali je ranije nije finansirao RFZO. Iškolovali smo naše doktore da to mogu da rade i zabeležili smo 56 takvih intervencija. Nećemo samo mi raditi ovu metodu već i druge ustanove u našoj zemlji. Mogli smo da oborimo i evropski rekord po broju intervencija u jednom danu, ali nam je jedan bolesnik dobio povišenu temperaturu i nismo mogli da primenimo zahvat kod njega. Sada u šali kažemo da će Lajpcig pasti u nekoj od sledećih nedelja – pojašnjava dr Bojić.

Sledeći važan korak u radu ove ustanove je otvaranje klinike „Dedinje 2”, što se planira ovih dana. Za njih je, kaže dr Bojić, to dugo iščekivani trenutak jer će imati novu bolnicu, koja će se prostirati na gotovo 14.000 kvadratnih metara.

– Imamo dovoljno prostora i sve ono što ranije nismo posedovali, najpre, dobru saobraćajnu povezanost sa institutom, imaćemo velelepne čekaonice sa ambulantno-polikliničkim blokom, najsavremeniju opremu, nova odeljenja, laboratorije, transfuziologiju, dva nova klinička odeljenja preoperativne pripreme i postoperativnih tretmana, najkomfornije bolničke sobe, savremenu intenzivnu negu i operacione sale, uključujući i hibridnu, koja podseća na svemirsku stanicu. Imaćemo moderne angio-sale, nuklearnu magnetnu rezonancu, centar za telemedicinu i opremu najviše tehnološke vrednosti. Samo je nebo granica naših mogućnosti – smatra dr Bojić.

Nova zgrada biće povezana sa starom. Izgradnja „Dedinja 2” počela je u junu 2019. godine, kada je položen kamen temeljac.

Video: KBC „Dr Dragiša Mišović“ od danas u redovnom režimu rada

(Telegraf.rs)