Stotine ljudi prođe dnevno pored ovog legla zaraze i nikome ne smeta: Slivnik u Krnjači idealno mesto za đubre

U slivniku je toliko đubreta nakupljeno, da bi pod hitno morala da bude doneta slična odluka poput one u zimskom režimu, koja važi za čišćenje snega * Svako ispred svog dvorišta ili lokala da očisti odvod i bio bi čas posla čist

Duž Zrenjaninskog puta u Krnjači, s desne strane kad idete ka centru grada, postoji kanal za odvod. Od Dunava pa ka kanalu Kalovita, možda i dalje. Svrha mu je navodno da skuplja kišnicu. Mnogi to izgleda shvataju kao odvod đubreta, valjda misleći da će voda usput, kako teče odneti i smeće, pa ga besomučno bacaju u slivnik. Ali svaki i najmanji komad smeća ostaje tu gde jeste, na našu sramotu, samo zato što je nekome teško da isti ubaci u kantu. 

To jedino izgleda ne smeta golubovima, koji tu dođu da se okupaju i popiju malo te vode. Nažalost, ne stigosmo da ih snimimo dok su se banjali i osvežavali se tom vodom, gotovo crnom.

Nije da kanti ima baš na svakom koraku. Tamo gde ih ima, uglavnom su prazne, dok je đubre svuda okolo. A često se desi da neko manju kesu sa đubretom iz domaćinstva "posadi" povrh kante, koja nije namenjena za te svrhe.

Prepuno plastičnih flašica od vode i sokova, kutija cigareta, papirića od čokoladica, neizostavne kese, plastične i papirne iz pekara, pa čak i pelena, a bacaju svi, od dece koju kod kuće nema ko da nauči do starijih koji vole da im je čisto samo i isključivo kod njih kući. Ako i tamo.

U slivniku je toliko đubreta nakupljeno, da bi pod hitno morala da bude doneta slična odluka poput one u zimskom režimu, koja važi za čišćenje snega. Svako ispred svog dvorišta ili lokala da očisti odvod i bio bi čas posla čist. Pojedinim danima smrdi na fekalije, čemu doprinosi i činjenica da leva obala ima ne zna se koliko septičkih jama.

Golubovi su otišli dalje svojim poslom, veseli i gugutavi, kao da su oguglali na onu crnu vodu iz slivnika. A mi?

Video: Ekološka katastrofa: Jezero Ćelije se puni smećem

(Telegraf.rs)