Nova zaštićena celina u srcu grada: Šarmantne vile s početka 20. veka simbol su Krunskog venca

Celina Krunski venac obuhvata ulice Topolsku, Petrogradsku, Krunsku, Vojvode Dragomira i delove Mileševske, Maksima Gorkog i Novopazarske

Foto: Facebook/Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda/Snežana Negovanović

Na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Vlada Republike Srbije na sednici održanoj 20. maja 2021. godine donela je odluku kojom su Krunski venac u Beogradu i Svetosavski plato utvrđeni za prostorno kulturno-istorijske celine.

Celina Krunski venac obuhvata ulice Topolsku, Petrogradsku, Krunsku, Vojvode Dragomira i delove Mileševske, Maksima Gorkog i Novopazarske. Prostorno kulturno istorijska celina Krunski venac u Beogradu, predstavlja segment šireg gradskog centra, pretežno stambene namene, koji se u urbanom smislu formira u prvim decenijama 20. veka.

Do početka 20. veka ovo područje je bilo nenaseljeno i pokriveno livadama. Po svojim kulturno-istorijskim, arhitektonsko-urbanističkim i ambijentalnim vrednostima, pripada teritoriji grada sa hronološkom slojevitošću graditeljskog nasleđa.

Celina i pojedinačni objekti poseduju kulturno-istorijsku i arhitektonsku vrednost kao svedočanstva urbanističkog, ekonomskog i socijalnog razvoja prestonice u periodu između dva svetska rata, ali i određenog stila života njegovih žitelja.

U vreme kada je formiran Krunski venac, u štampi je opisivan kao jedan od najlepših krajeva Beograda, ali i najzdraviji, podignut na uzvišenom položaju, zdravom i od jakih vetrova zaklonjenom zemljištu. U međuratnom periodu na predmetnom području podižu se novi stambeni objekti tipa vile, sa jednim ili više stanova, kao i višespratne rentijerske zgrade kolektivnog stanovanja. Ove kuće su i danas zastupljene u najvećem procentu i formiraju ambijentalnu zonu stanovanja srednjeg i visokog kvaliteta.

Ovaj deo Vračara je i u međuratnom periodu pa sve do danas, ostao i opstao kao stambena zona, sa velikim brojem porodičnih kuća i manjih stambenih objekata. Ono što i danas krasi stanovnike Krunskog venca je prepoznavanje značaja zajedništva i udružene akcije, za poboljšanje i očuvanje uslova života i vrednosti kraja kome pripadaju.

(Telegraf.rs)