Preminuo Vlada Revolucija, lider čuvenih studentskih demonstracija iz 1968. godine
Mijanović je bio autor i tvorac serije transparenata koji su protestima davali smisao, narativ i poruku
Lider čuvene studentske pobude 1968. godine Vladimir Mijanović, poznat kao Vlada Revolucija, preminuo je 75. godini.
Učešćem u protestu protiv rata u Vijetnamu, Mijanović je započeo svoju životnu misiju.
Dve godine kasnije bio je jedan od lidera studentskih protesta u Jugoslaviji.
Posle njih uskraćeno mu je pravo na rad, bio je hapšen, dva puta osuđivan na višegodišnje zatvorske kazne. Proglašen je za disedenta i rušitelja ustavnog poretka.
Čak mu je i supruga bila uhapšena.
Godine 1986. odlazi u Sjedinjene države i tamo ostaje narednih 20.
U Beograd se vratio pre 15 godina i nastavio je da učestvuje u protestima i akcijama kojima su se branila ljudska prava.
Mijanović je bio autor i tvorac serije transparenata koji su protestima davali smisao, narativ i poruku.
Ti transparenti postali su poznati i van granica naše zemlje pa je pre nekoliko godina tim povodom održana prigodna izložba u Francuskoj.
Preminuo je Vladimir Mijanović – Vlada Revolucija (1946-2021).Svoju životnu misiju započeo je učešćem u protestu...Posted by Čuvari/ke vatre on Thursday, 6 May 2021
Čuvene studentske demonstracije 1968. godine
Velike studentske demonstracije u Jugoslaviji bile su deo talasa demonstracija koji je 1968. zahvatio veliki broj zemalja. Svake demonstracije imale su svoje neposredne povode i društvene uzroke koji su ih izazvali.
Po završetku Drugog svetskog rata u Jugoslaviji dolazi do brzog ekonomskog napretka i krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina ekonomski rast se kretao oko deset odsto godišnje.
U Jugoslaviji je došl do porasta cena i nezaposlenosti jer su mnoge firme zbog neefikasnog poslovanja propadale. Mnogi, iako zaposleni, mesecima nisu primali platu. Kao jedan od efekata rastuće nezaposlenosti veliki broj radnika je potražio posao u inostranstvu. Njihove odrednice su bile Nemačka, Francuska, Belgija, Holandija... Na zapadu je vladala konjuktura i jugoslovenska radna snaga se dobro plasirala i zarađivala. Ali u zemlji su ekonomske tenzije rasle.
Studentske demonstracije 1968. godine predstavljale su najvidljiviji događaj u protestnom ciklusu koji je počeo sredinom šezdesetih i trajao sve do sredine sedamdesetih godina. Prvi veći sukob studenata i milicije desio se u decembru 1966. godine u Beogradu.
U SAD je počeo da raste pokret koji se zalagao za kraj rata u Vijetnama. On je pobudio simpatije i kod jugoslovenske javnosti. Tokom jeseni iste godine Savez studenata je organizovao seriju protesnih aktivnosti koji su kulminnirali demonstracijama u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu.
Studenti su se pitali zašto Savez komunista Jugoslavije (SKJ) osuđuje rat u Vijetnamu, ali opet sarađuje sa vladom SAD. Grupa studenata je pokušala 23. decembra 1966. godine da dođe do Američkog kulturnog centra i Američke ambasade. U tome ih je sprečila policija upotrebljujući silu, a sukob je eskalirao oko zgrade Univerziteta u centru Beograda.
Protesti su imali dugoročne posledice. Jedna grupa ljudi u Savezu studenata je protestovala zato što je milicija upala u zgradu fakulteta i tako povredila autonomiju Univerziteta. Rukovodstvo SKJ je odbacilo kritiku i označilo je Akeksandra Kona predsednika partijske organizacije na fakultetu kao glavnog organizatora protesta.
Zbog toga je isključen iz SKJ. Protesti protiv rata u Vijetnamu označili su prekretnicu u razvoju studentskog protesta u Jugoslaviji, koji će kulminirati protestima u junu 1968. godine.
(Telegraf.rs)