Dorćolski stočić u Milanu
Rezbarenje i izrada drvenog nameštaja više se ne vezuje samo za starije majstore iz seoskih sredina. Obrada drveta poslednjih godina postala je zanimljiva budućim srednjoškolcima, zbog čega sve češće upisuju drvno-prerađivačke škole sa namerom da talenat i trud kasnije dobro unovče
Jedna od škola koja učenicima pruža i teoretsko i praktično obrazovanje obrade drveta je Tehnička škola Drvo art iz Beograda.
Smeštena na Dorćolu, u centru Beograda, ova škola obučava kreativne učenike, koji su svoj talenat već imali prilike da pokažu kako na domaćim, tako i na međunarodnim sajmovima nameštaja. Ovi momci i devojke zlatnih ruku do sada su izlagali na sajmovima u Milanu, u Meksiku, Singapuru, Stokholmu, Kelnu, Madridu...
Pre petnaest godina ova škola konkurisala je za prvi projekat Evropske unije.
- Projektom smo obezbedili stručne obuke za nastavnike i direktore, nabavili opremu i omogućili studijska putovanja. Sve što se kasnije dešavalo u školi, pokrenuto je tim projektom - kaže direktorka škole Zorica Đoković.
Kroz projekat su dobili kompjutere, stručnu opremu i alat. Za stolare i tehničare za oblikovanje nameštaja enterijera obezbeđena je CNC mašina, a budući tapetari dobili su dve mašine za šivenje. Zahvaljujući prvoj donaciji, kasnije su opremili učionice i radionice za praktičnu nastavu, u čemu im je pomoglo čak osam kompanija. Jednu od tih kompanija danas vodi bivši učenik ove škole što smatra pravim načinom da se školi oduži.
Već deceniju sarađuju sa srednjim stručnim školama iz Italije, Bugarske i Austrije.
Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. Evropska unija donirala je za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra - za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja, obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju.
(Telegraf.rs/PR)