Majka (21) koja je na ulici ošamarila bebu ima još dvoje dece: Privedena na 48 sati zbog zapuštanja
Ovo krivično delo stavlja joj se na teret zbog sumnje na neadekvatnu brigu o deci, primoravanju na prosjačenje, kao zbog ugrožavanja zdravlja dece
Snimak mlade majke kako zlostavlja bebu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu izazvao je burne reakcije javnosti, nakon čega su reagovale i nadležne službe.
Kako Objektiv.rs saznaje, žena je privedena, a u policiji se nalaze i njen muž i troje dece. U pitanju je Silvija S. (21) sa kojom će nakon privođenja, razgovor obaviti tužilac.
Beba koju je Silvija zlostavljala ima sedam meseci, a pored nje su se u tom trenutku nalazilo još dvoje njene dece, jedno staro četiri godine, a drugo dve.
Kako se saznaje, određeno joj je zadržavanje do 48h, zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršila krivično delo “zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica”.
Ovo krivično delo stavlja joj se na teret zbog sumnje na neadekvatnu brigu o deci, primoravanju na prosjačenje, kao zbog ugrožavanja zdravlja dece.
Silvija S. će se sutra naći pred tužiocem.
Dat nalog za preduzimanje mera
Gradski sekretar za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević istakla je da je hitno dat nalog Gradskom centru za socijalni rad da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
- U toku jučerašnjeg dana, odmah nakon saznanja za slučaj, stručni radnici mesno nadležnog odeljenja Gradskog centra za socijalni rad su izašli na teren kako bi preduzeli mere iz svoje nadležnosti u cilju uspostavljanja bezbednosti za dete. Na navedenoj adresi i okolini stručni radnici nisu zatekli navedeno lice ni dete.
Na osnovu saznanja koja ima, fotografija i video snimka koji su se pojavili u medijima organ starateljstva je uputio dopis Ministarstvu unutrašnjih poslova radi preduzimanja aktivnosti iz domena njihove nadležnosti – utvrđivanja identiteta lica koji se pojavljuje na snimku kako bi mogli da preduzimamo mere iz svoje nadležnosti u odnosu na zaštitu maloletnog deteta. Takođe, podneta je i krivična prijava protiv N. N. lica zbog sumnje na zlostavljanje i zanemarivanje deteta - rekla je prethodno Stanisavljević.
Šta činiti u sličnim situacijama?
Na pitanje kako se ovakvi slučajevi procesuiraju, i šta bi građani trebalo da urade ukoliko vide sličnu scenu na ulicama grada iz Sekretarijata kažu da po “pitanju zloupotrebe dece u smislu prisile na rad i prošnje na ulicama, Centar za socijalni rad postupa po službenoj dužnosti po obaveštenju drugih institucija - policije, pravosudnih organa, ili po obaveštenju građanja koje može biti i anonimno”.
- Nakon prijave takvog slučaja centru za socijalni rad, stručni radnici centra po hitnom postupku pokreću proceduru neodložne ili hitne intervencije sa ciljem uspostavljanja bezbednosti za dete. Nakon što sklone dete sa ulice, stručni radnici najpre pokušavaju da pronađu roditelje ili najbliže srodnike. Ukoliko se pronađu roditelji proveravaju se i procenju uslovi u kojima dete živi, razlozi zbog kojih se našlo na ulici.
Ukoliko su se deca našla na ulici zbog zanemarivanja i nebrige roditelja Gradski centar za socijalni rad preduzima mere iz svoje nadležnosti. To znači da dete može da se izdvoji iz primarne porodice ako se proceni da je životno ugroženo, ili kada postoji razuman povod da se veruje da bi nepreduzimanjem ove mere dete bilo izloženo daljem ozbiljnom ugrožavanju. Zaštita dece je uvek na prvom mestu i uvek se procenjuje šta je najbolje za njih - kaže Stanisavljević.
(Teegraf.rs)