Nema više Zagrebačke, ukidaju i Hrvatsku i Celjsku ulicu u Beogradu: Ovo je razlog za promenu naziva

"Srbija ima jako puno istorijskih ličnosti koje zaslužuju da nazivi ulica nose njihova imena"

Foto: Marko Jovanović

U mapu teritorije Beograda uskoro će da bude upisano još nekoliko ulica. Tako će, na primer, žitelji Zagorske ulice u Zemunu uskoro dobiti adresu u Ulici Blagoja Jovovića, koja će biti nazvana po atentatoru na Antu Pavelića.

Nove table, kako "Novosti" pišu, osvanuće i na još nekim ulicama. Biće promenjena imena ulica Porečke, Hvarske, Hrvatske na Paliluli, zatim Splitske, Podravske i Bjelovarske na Voždovcu i Šibeničke (Zvezdara). Menjaće se nazivi i Ljubljanske, Bledske, Bosanske i Mariborske na Zvezdari, Celjske ulice na Vračaru, Lopudske na Savskom vencu, Murske na Voždovcu, Zeničke na Paliluli.

Goran Vesić objasnio zašto i kako se menjaju ulice - sjajna vest je da jedna nosi ime i velikog srpskog istoričara, nedavno preminulog, akademika Milorada Ekmečića

- Srbi nisu mazohisti da jedino mi u celoj bivšoj Jugoslaviji još uvek imamo imena ulica kao što su Hrvatska, Šibenička ili Bjelovarska, a da nigde u Hrvatskoj ne postoji Beogradska ili Srpska ulica - napisao je Goran Vesić na fejsbuku.

Срби нису мазохисти да једино ми у целој бившој Југославији још увек имамо имена улица као што су Хрватска, Шибеничка...Posted by Горан Весић on Недеља, 26. јул 2020.

- Srbija ima jako puno istorijskih ličnosti koje zaslužuju da nazivi ulica nose njihova imena i zato ćemo se kao narod koji je ponosan na svoju istoriju, prvo odužiti tim ljudima za doprinos koji su dali u stvaranju naše otadžbine i izgradnji srpskog nacionalnog identiteta.

- Srećan sam što će Zagorska ulica u Zemunu postati Ulica Blagoja Jovovića, po imenu atentatora na ustaškog vođu Antu Pavelića, jednog od najvećih zlotvora našeg naroda koji je institucionalizovao ustašku genocidnu vertikalu kroz stvaranje NDH i naredio sistemsko ubijanje i progon stotina hiljada Srba i Jevreja u Drugom svetskom ratu. Ljudi kao što je Blagoje Jovović svakako više zaslužuju da imaju ulicu u Beogradu od bilo kog toponima koji dolazi iz države gde o Srbima ne misle dobro - zaključio je Vesić.

Ranije je Zadarska ulica preimenovana u Dobrice Ćosića, Zagrebačka u Koče Popovića, Travnička u Milorada Ekmečića, Pohorska u General Ždanovu, a gradske vlasti razmišljaju da li da promene imena Sarajevske i Mostarske ulice na Savskom vencu. Naziv Kumanovske ulice neće se menjati, jer Kumanovska bitka svedoči i o srpskim herojskim podvizima.

- Grad Beograd u svojoj istoriji bio je glavni grad država čiji su sastavni deo bile različite teritorije i narodi. Imenima ulica ili spomenicima glavni grad predstavlja čitavu državu. Zato danas u Beogradu veliki broj ulica nosi imena po geografskim pojmovima iz republika bivše Jugoslavije. Nije normalno da mi u Beogradu imamo Hrvatsku, Zagorsku, Zagrebačku ili Zadarsku ulicu. Kao što nije normalno ni to što smo imali do pre tri godine ulicu Goce Delčeva, osnivača VMRO, koji je možda zadužio Severne Makedonce, ali Srbe nije nikako. Takođe, nije normalno da se pojedine naše ulice zovu po gradovima koji nemaju Beogradsku ulicu - rekao je Vesić za "Novosti".

Od glavnih gradova republika bivše Jugoslavije samo Podgorica i Skoplje imaju Beogradsku ulicu.

- Moj stav je da je to pitanje reciprociteta. S druge strane, nemamo ulice koje nose ime po gradovima u kojima se poštuje Beograd. Recimo Beč ima Beogradski trg, a mi nemamo Bečku ulicu, Brisel ima Beogradsku ulicu, ali mi nemamo Briselsku. Red je da pokažemo poštovanje prema onima koji poštuju naš grad i našu zemlju, a ne da budemo mazohisti i da imamo imena ulica koja su iz sredina gde se zatire sve što podseća na srpstvo.Dakle, ulice Beograda pre svega treba da budu način da pokažemo poštovanje prema ljudima koji su zadužili našu zemlju, prema prijateljskim zemljama i narodima, kao i prema onima koji su zadužili čovečanstvo. Zato ćemo nastaviti da menjamo imena svih ulica koje nose naziv po onima koji više nemaju veze sa Srbijom, kao i po sredinama u kojima bilo šta što dolazi iz Srbije nije dobrodošlo - kazao je Vesić.

(Telegraf.rs)