Beograđane smrad štipa za oči jače nego ikada: Ljudi su se zatvorili u stanove od Zemuna do Voždovca

Mirisi koje Beograđani opisuju su različiti: od farme i đubriva, do pokvarene hrane, kanalizacije, pa i kokošinjca

Foto: Shutterstock

"Zatvaraj prozore, smrdi kao pokvareno, užeglo mleko koje se danima raspada", jedan je od komentara na večerašnje prilike u atmosferi.

Oblaci su se spustili, a sa njima i smrad, a kiša nije pala da ga rastera.

Beograd, tako, ponovo, kao po pravilu u drugoj polovini jula, zapljusnuo je talas mirisa koji zajedno sa komarcima čini svaki izlazak iz kuće u večernjim satima nemogućom misijom.

Našoj redakciji javili su se čitaoci i kolege iz gotovo svih delova grada: Zemuna, Novog Beograda, centra, pa čak i onih koji su malo dalje od obala reka, poput Braće Jerkovića. Kažu, neprijatni miris je nikad gori, toliko je jak da štipa za oči.

Beograd je, ipak, i poljoprivredni grad, a obradive površine i farme nalaze se u Zemunu i na Paliluli, pa ne čudi što vetar koji nosi čestice đubriva čim promeni smer krene ka naseljenim delovima grada.

Jedno od mesta sa kog se redovno širi smrad je i poljoprivredno dobro 13. maj, između Batajnice i Zemuna, a to dobro osećaju svi koji se voze autobusom 706.

Mirisi koje Beograđani opisuju su različiti: od farme i đubriva, do pokvarene hrane, kanalizacije, pa i kokošinjca.

Izgleda da od svega ima po malo.

Kako je u ponedeljak kazao zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, neprijatni mirisi u Beogradu osećaju se zbog izlivanja kanalizacija u Savu i Dunav, ali i stajskog đubriva na njivama oko Beograda.

On je gostujući na televiziji "Hepi" rekao da u Beogradu postoji 100 direktnih izliva kanalizacije iz kojih se na godišnjem nivou u reke izlije 60.000 olimpijskih bazena fekalija.

- Ne postoji grad koji na taj način uništava svoje reke. Kada padne vodostaj reka, oseća se miris tih fekalija. kada sam 2014. godine došao u grad nisam video nijedan projekat o izgradnji fabrika za preradu vode a toliko se o tome pričalo - rekao je Vesić.

On je najavio da će uskoro u Velikom Selu početi izgradnja fabrike za preradu otpadnih voda u koju će biti uloženo u prvoj fazi 285, a u drugoj 400 do 500 miliona evra i koja će pokriti 80 izliva kanalizacija, odnosno 80 odsto.

Prema njegovm rečima da bi se problem u potpunosti reddio, potrebno je da postoji pet fabrika za preradu optpadnih voda, a osim u Vrelikom selu, u planu je izgradnja fabrika u Batajnici, Ostružnici, Obrenovcu i Grockoj.

Video: Da li vam ovih dana nedostaje košava? Beogradski vetar čisti vazduh

(M. B.)