KBC "Dragiša Mišović" vraća se normalnom radu, dežuran već u petak: U Srbiji blagi porast zaraženih

KBC Zemun dežurstvo preuzima već u sredu

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Kliničko-bolnički centar "Dr Dragiša Mišović", koji je izašao iz kovid sistema, počeće krajem nedelje da radi u punom kapacitetu i biće dežurna ustanova za Beograd u petak.

KBC Zemun dežurstvo preuzima već u sredu, rečeno je danas na sastanku ministra zdravlja Zlatibora Lončara sa direktorima kovid bolnica.

Opšta bolnica u Pančevu, KBC Zvezdara, Ortopedija Banjica, KC Niš koje su ranije izašle iz kovid sistema, već rade u punom kapacitetu. Osim hitnih slučajeva primaju i pacijente koji čekaju na zakazane operacije.

Direktor Klinike za infektivne bolesti KCS Goran Stevanović kaže da se primećuje blaži porast broja obolelih od kovid 19 u Srbiji, ali da je sve to sve u okviru očekivanog.

Broj zaraženih i dalje zahteva pripravnost

- Nastavlja se redukcija kapaciteta kovid bolnica, ali broj zaraženih i dalje zahteva pripravnost. Blagi porast broja obolelih nas upozorava da mere moraju i dalje da se poštuju pre svega u zatvorenom prostoru - distanca, nošenje maski" - rekao je Stevanović.

Navodi da najveći broj obolelih ima blažu kliničku sliku, ali da ima i pacijenata sa težom kliničkom slikom. Infektivna klinika ovih dana beleži povećan broj ambulantnih pregleda, jer su prijemno- trijažni centar za Beograd za sve obolele sa respiratornim simptomima.

- Deo bolesnika nema veze sa kovidom, to su bakterijske upale pluća i druge infekcije -  naveo je Stevanović.

Kako kaže bolnice koje su izašle iz kovid sistema počele su da operišu i pacijente koji nisu hitni, a koji čekaju zakazanu operaciju, ali da problem predstavlja to što nema dovoljno krvi.

Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- Poznati smo kao solidaran narod i nikada nemamo veliki problem sa dobrovoljnim davalaštvom krvi, ali zbog cele situcije rezerve krvi su značajno smanjene. Krv je neophodna za elektivne i hitne operacije tako da je molba svih nas da se dobrovoljni davaoci jave da bi mogli da obezbedimo adekvatnu količinu krvi -  rekao je Stevanović novinarima nakon sastanka.

Situacija nije stabilna, ali nije ni teška i ozbiljna 

Infektolog Mijomir Pelemiš kaže da se epidemiološka situaciju u Srbiji ne može nazvati stabilnom, ali i da nije teška i ozbiljna.

- Situacija je i dalje za veliki oprez. Bez obzira na broj obolelih i dalje imamo bolesnika koji imaju ozbiljne manifestavcije ove bolesti. Na sreću nema toliko mnogo bolesnika na respiratorima- rekao je on.

Podseća da od kovida ne oboljevaju samo stariji ljudi, već i mlađi i da svi moraju i dalje da se pridržavaju preporučenih mera.

- Epidemija se završava, ali nije završena, ona još uvek traje. Moramo shvatiti ozbiljno da je virus tu i da ne možemo tek tako da ga savladamo - zaključio je on.

Video: Lončar o kraju epidemije korona virusa: Srbija bez novozaraženih oko 10. jula

(Telegraf.rs)