Ovako izgleda Beogradski sajam gde pripremaju 3.000 kreveta za najlakše pacijente

Trijaža je u medicini poznat pojam i metod rada i u osnovi se odnosi na razvrstavanje pacijenata po hitnosti kliničke slike

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je juče novu meru u suzbijanju širenja epidemije korona virusa na teritoriji Republike Srbije. Reč je o takozvanoj trijaži pacijenata koja se u Kini, odakle je sve i počelo, pokazala kao najbrži način da se prekine dalje širenje epidemije.

U tom smislu rekao je da će biti pripremljeno 3.000 kreveta za najlakše pacijente jer je potrebno da se ne mešaju sa ostalim bolesnicima. On je najavio postavljanje kreveta u hale u koje se, kako je naveo, lako ulazi i izlazi.

- Najtežim bolesnicima daćemo mesto u Infektivnoj klinici, Pulmologiji, Dragiša Mišović, bolnica koja sada ima već 106 novih postavljenih respiratora, pa zatim u Zemunsku bolnicu i VMA - rekao je Vučić.

A, danas se na društvenim mrežama pojavio i snimak postavljenih ležajeva na Beogradskom sajmu:

Trijaža pacijenata, odnosno potpuno izolovanje osoba sa dijagnozom korona virusa od zdravih osoba radi se u cilju prekidanja stalno rastuće krivulje obolelih od ove bolesti.

Šta je trijaža?

Trijaža je u medicini poznat pojam i metod rada i u osnovi se odnosi na razvrstavanje pacijenata po hitnosti kliničke slike. Osnovna svrha trijaže jeste kategorizacija pacijenata po hitnosti, a osnovni princip je korišćenje ograničenih resursa tako da od njih ima korist što više osoba. Trijažna kategorizacija omogućava i obezbeđuje pravilnu i pravovremenu procenu svih pacijenata. Pri tome trijažne kategorije zapravo određuju redosled zbrinjavanja kako bi se na najmanju moguću meru smanjila mogućnost incidentnih događaja.

U slučaju korona virusa to znači da će se raditi razvrstavanje pacijenata po hitnosti - po težini kliničke slike. Poznato je da su u Italji pacijenti sa korona virusom opteretili bolnice te su doktori bili u situaciji da donose teške odluke o tome ko će primiti terapiju koja znači život.

Terenske bolnice u Njujorku i Sijetlu

Ovakve bolnice uskoro očekuju i građane Njujorka i Sijetla, budući da je širenje korona virusa uzelo maha i u SAD-u.

U naredna 72 sata ili manje Njujork i Sijetl treba da očekuju da vojska stigne u njihove gradovi i započne postavljanje terenskih bolnica - rekao je u ponedeljak general Mark Mili, prenosi CNN.

Svaka od ovih "bolnica" poseduje 248 kreveta, od kojih je 48 kreveta na odeljenju intenzivne nege, i 11 respiratora.

(Telegraf.rs)