U čast dubrovačkom Srbinu: Beograd podiže spomenik Matiji Banu
Spomenik će se nalaziti na Banovom brdu koje je dobilo ime po Matiji Banu, blizu zgrade gradske opštine Čukarica
Gradska opština Čukarica uputila je zvaničan predlog Komisiji za spomenike i nazive ulica i trgova Skupštine grada Beograda da dubrovački Srbin Matija Ban dobije spomenik u Beogradu, naveo je na svom Fejsbuk nalogu zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Spomenik će se nalaziti na Banovom brdu koje je dobilo ime po Matiji Banu, blizu zgrade gradske opštine Čukarica.
- Odluku o podizanju spomenika i raspisivanju konkursa doneće Skupština grada Beograda na sednici koja će biti održana do kraja februara. Tako će konačno grad Beograd iskazati poštovanje prema jednom od svojih najuticajnijih i najobrazovanijih stanovnika u devetnaestom veku, Srbinu katoličke vere iz Dubrovnika, Matiji Banu - napisao je Vesić.
Matija Ban bio je srpski profesor, političar i diplomata i jedan od najpoznatijih predstavnika nacionalnog pokreta Srba u Dubrovniku.
Školovao su u Dubrovniku, gde je završio gimnaziju, filozofske i pedagoške nauke. Radio je prvo kao pisar u jednoj advokatskoj kancelariji, a potom u katastru u Dubrovniku. Proveo je nekoliko godina na Istoku, na ostrvu u carigradskoj okolini, Carigradu i Brusi, povremeno podučavajući druge, učeći i sam, a povremeno je živeo na svom imanju u Anadoliji.
Godine 1844. došao je u Beograd, gde postaje vaspitač kćeri kneza Aleksandra Karađorđevića. Bio je šef pres-biroa i vodio je poslove nacionalne propagande i član Srpske kraljevske akademije, a u isto vreme jedan od najplodnijih srpskih pisaca.
Pisao je drame u duhu klasicizma i tragedije u stihu, sa istorijskom tematikom; poznate su i njegove pedagoške rasprave. Njegove najpoznatije drame su: Merima, Smrt Uroša V, Kralj Vukašin, Knez Nikola Zrinjski, Jan Hus i mnoge druge.
Školovao se u Dubrovniku, gde je završio gimnaziju, filozofske i pedagoške nauke. Godine 1834. stupio u franjevački red, ali je ubrzo iz njega istupio. Radio je prvo kao pisar u jednoj advokatskoj kancelariji, a potom u katastru u Dubrovniku. Proveo je nekoliko godina na Istoku, na ostrvu Halki u carigradskoj okolini, Carigradu i Brusi, povremeno podučavajući druge, učeći i sam, a povremeno je živeo na svom imanju u Anadoliji.
(Telegraf.rs)