Kakav je to januar bez snega? Slede prolećne temperature, a pre tri godine lomili smo led na Dunavu
Ogromne ledenice stvarale su se 2014. godine, dok je 2017. bio zaleđen Dunav
Ove nedelje baškarićemo se na 13 stepeni u januaru, što je maksimalna temperatura prognozirana za sredinu nedelje u Beogradu. A pre šest godina bežali smo od ledenica koje su krenule da se tope i padaju sa krovova i fasada. Januara 2017. gledali smo kako se Dunav jedva probija kroz led koji se stvorio na površini i labudove koji su bili zarobljeni u njemu.
Nije toliko neobično da u januaru imamo epizodu lepog vremena - setite se prošle godine, bilo je sunčanih dana i punih bašti kafića. Ali, da dočekamo svetog Savu bez "poštenog" smrzavanja ili bar jednog grudvanja, to jeste pomalo neobiča zima. Mada, bilo je i ledenih februara, a tek nam sledi "baba Marta".
Pre tačno 6 godina, 27. januara 2014. godine usledilo je otopljenje posle ledenog talasa, a kako su se formirale glomazne ledenice, one su počele da padaju. I bilo je traka sa upozorenjima, uplašenih pogleda nagore, ali i slupanih automobila.
Srećom, osim materijalne, nije bilo i štete po ljudski život, ali da ovo nije nimalo bezazlena stvar, svedoči i tragedija iz 2012. godine, kada je od udara ledenice poginula žena na Banjici.
I 2017. godine bilo je leda, ali "atrakcija" je bio zaleđeni Dunav. Tada su se u posao dali ledolomci: naši brodovi "Greben" i "Bor" i dva mađarska.
I dok su mostovi prošli bez oštećenja, led je napravio haos u zemunskoj marini i na novobeogradskim splavovima. Bilo je sudaranja, evakuacije, štete, ali sve se završilo bez povređivanja ljudi.
I sredinu januara 2016. obeležile su zimske, snežne slike, ali se vež do svetog Save taj sneg istopio.
(M. B.)