Jug Radivojević osudio spaljivanje knjige i incidente na promociji knjige u galeriji Progres
On je apelovao da se "vratimo osnovnim ljudskim načelima" osudivši svaki vid nasilja, a naročito nad knjigom
Direktor Beogradskog dramskog pozorišta Jug Radivojević osudio je jučerašnje događaje tokom promocije knjige Gorana Vesića u galeriji "Progres".
- Zaista sam ostao bez reči i ne mogu da nađem pravi komentar na takav vandalski čin. Uskratiti humanitarnu pomoć i spaljivati knjige u centru Beograda stvarno je strašno. Sve to ukazuje da smo kao društvo potpuno izgubili kompas, kao i da aktuelna opozicija demonstrira silu sramnim necivilizovanim postupcima - rekao je Radivojević.
On je apelovao da se "vratimo osnovnim ljudskim načelima" osudivši svaki vid nasilja, a naročito nad knjigom.
Svetislav Goncić: Smatram da je to nedolično ponašanje
- To što se dešavalo bilo je vrlo ružno. Smatram da u tolerantnom, modernom društvu svako ima pravo na svoje mišljenje, ali ne i na sprečavanje da drugi jednako tako iznose svoje, drugačije mišljenje. Ne znam kako bih okarakterisao sinoćna dešavanja, a da ne bude prosto. To je bio oranizovani i uopšte ne spontani niti pravičan napad na gospodina Vesića. Smatram da je to nedolično ponašanje, iako je u nekoj matrici ponašanja i u nekakvom planu borbe oko vlasti i ničega drugog. Očigledno je da takva vrsta ''akcije'', ponavljam, ničeg spontanog u sebi nema - osudio je glumac Svetislav Goncić sinoćnji incident.
On je dodao da je više nego jasno kakav je domet i čemu mogu da posluže takve "akcije".
- To je sve, moram reći, tužno - poručio je Goncić.
Naš poznati glumac, koji je prisustvovao sinoćnjoj promociji "Knjige o Beogradu" Gorana Vesića, ocenio je, inače, da je knjiga na lep, simboličan način obeležila ono šta se poslednjih godina radilo u Beogradu i povezala stari Beograd sa novim.
Bojana Borić Brešković: Ovakvo ponašanje je za svaku osudu
- Spaljivanje knjiga ili dan kada je gorela knjiga ili "biblioklazam" kroz istoriju je predstavljn kao najekstremniji oblik uništavanja vrednosti, uništavanja istorije - rekla je direktorka Narodnog muzeja u Beogradu, osuđujući sinoćno dešavanje tokom promocije knjige Gorana Vesića.
On je istakla da je knjiga simbol kulture, civilizacije i znanja i da je ovakav odnos prema knjizi već postojao u istoriji, u nacističkom režimu.
- U 20. veku poznato je nacističko spaljivanje knjiga, a nama se to desilo, vraćamo se u vreme nacizma, koji ceo svet želi da zaboravi i u kojem su prave vrednosti uništavane - podsetila je Brešković.
Ona je naglasila da se takav odnos prema knjizi, koja je simbol civilizacije sada dešava u prestonici Srbije.
- Događa se nešto što je sramno za naš grad, za našu zemlju. Ovakvo ponašanje je za svaku osudu, a paliti knjige znači paliti istoriju - zaključila je direktorka Narodnog muzeja u Beogradu.
Dušica Bojić: Sramno je i nedopustivo ponašanje pojedinih građana
Reagujući na sinoćnje događaje direktorka Istorijskog muzeja Srbije Dušica Bojić ocenila je da se radi o sramnom postupku pojedinih građana.
- Istorija pamti da su se knjige palile za vreme nacista i drugih autokratskih režima. Da li se na kraju druge decenije 21. veka odmaklo od loših navika u pokušaju rušenja režima? Sramno je i nedopustivo ponašanje pojedinih građana da u vreme promocije knjige udaraju i vređaju ljude koji su prisustvovali istoj promociji - kazala je Dušica Bojić.
Luka Mičeta: Poslata jako loša poruka i građanima zemlje i međunarodnim organizacijama
Protestima povodom promocije knjige Gorana Vesića u galeriji Progres, koji su u ponedeljak uveče kulminirali spaljivanjem knjige, šalje se jako loša poruka i građanima zemlje i međunarodnim organizacijama, jer "budi asocijacije na najcrnje doba evropske istorije i politike", izjavio je za televiziju O2 novinar i publicista Luka Mičeta.
On je u emisiji "Fokus" ocenio da "to pokazuje da u našoj prestonici i zemlji postoje ljudi koji su ispod civilizacijskog nivoa grada i zemlje u kojoj žive i to je jedan događaj koji svima treba da bude opomena".
- Kada se vi na takav način borite protiv jednog kulturnog događaja i kada to kulminira spaljivanjem knjiga, to je nešto što bi svako trebalo da osudi, bez obzira na političku ili partijsku pripadnost - smatra Mičeta.
Prema njegovim rečima, "mešanje politike i kulture je u redu kada se kultura meša u politiku i kada kroz umetnički izraz iznese neke svoje stavove, ali kada se politika meša to zaista nije dobro"
(Telegraf.rs)