Usred Beograda je veliko skriveno jezero na kom još rastu divlje orhideje. Jedina pretnja je čovek

Veliko blato smešteno je između Krnjače, Ovče i Borče

Foto: M. B.

Između divljih ulica u Krnjači i Borči, malo dalje od glavnih puteva i pruge, skriveno je jedno ogromno beogradsko jezero, tačnije bara pod imenom Veliko blato.

Ako pogledate mapu Beograda, shvatićete da je ova bara ne samo blizu centra grada, već je prostrana gotovo koliko i čitavo Veliko ratno ostrvo.

Tako bi onom grafičkom simbolu Beograda na kojem se vidi ušće Save u Dunav i čuveno zemunsko ostrvo pravedno bilo pridodati još jedan detalj - spomenutu baru, inače zaštićeno prirodno dobro, stecište divljači, brojnih ptica i jedno od omiljenih mesta za ribare.

Foto: Google maps/Pixabay

Bara je velika i relativno blizu, ali ipak toliko skrivena da su se naši reporteri pomučili da je pronađu.

Bara se nalazi iza ovog ribnjaka, Foto: M. B.

Pešačili smo uz kanal Sebeš, a potom stigli do ribnjaka, tri odvojena jezera iza kojih se nalazi i sama bara. Međutim, nije bilo lako prići, ceo prostor je ograđen, jer je reč o privatnom posedu, gazdinstvu "Mika Alas".

Baru je teško videti sa puta, jer je obala obrasla niskim rastinjem, Foto: M. B.

Obilazeći mirna jezerca na kojima su uživali pecaroši, konačno smo pronašli i mesto na kojem pogled puca pravo na ovu baru. Bila je puna vode, premda ponekad i presuši, a u njoj se ogledao odraz panorame Beograda. Ipak, dalje nismo mogli - ponovo smo naišli na ogradu.

Foto: M. B.

Kako su nam rekli radnici, čitava bara je u privatnom posedu, pa su nas zamolili da se vratimo. Ribnjaci "Mika Alas" je preduzeće koje je zaduženo i za upravljanje i održavanje, a baru je moguće obići i zemljanim putem.

Ovo je bara Veliko Blato Foto: M. B.

Za sada nije moguće obilaziti baru turistički, premda se poneki ljubitelji prirode i ptica javljaju upravi "Mike Alasa" kako bi im omogućili da se oko nje prošetaju.

Na samoj obali smešteno je privatno gazdinstvo, Foto: M. B.

Ma kako ljudi bili znatiželjni, njihovo odsustvo na ovoj bari možda je i jedini ključ njenog opstanka. Jer, divlja naselja i divlje deponije stalno se šire, ali mali zeleni pojas između grada i vode još opstaje i štiti ovu prirodnu divljinu nadomak Beograda.

Procvetali lokvanji na ribnjaku, Foto: M. B.

ZAŠTIĆENE BILJKE I PTICE

U vreme kada se grad neprestano širi na levu obalu Dunava, ova bara prava je dragocenost i zelena oaza kakva se u metropoli samo poželeti može.

Ovo tajno mesto u Beogradu dobro je poznato pecarošima, Foto: M. B.

Oko same bare rastu i neke retke biljne vrste, ali ono što je čini specifičnom, ne samo u Beogradu, već i u široj okolini jesu divlje orhideje.

Dve vrste ovog cveta (u pitanju su barski veliki kaćunak i barska kaluždarka) možete pronaći na obali Velikog blata i verovatno nigde više u Srbiji.

Na Velikom blatu gnezde se i čak četiri vrste čaplje, koje imaju više desetina parova.

(M. B.)