Potvrđeno: Tri srpska velikana dobijaju spomenike u Beogradu, a jedan ulicu
Jedna od inicijativa pokrenuta je povodom tri godine od smrti glumačke legende
Bojanska ulica na Vračaru ubuduće će nositi ime slavnog srpskog i jugoslovenskog glumca Ulica Velimira Bate Živojinovića, odlučeno je danas na sednici Skupštine grada Beograda. Inicijativa je pokrenuta povodom obeležavanja tri godine od smrti glumačke legende.
Gradski odbornici su na današnjoj sednici usvojili i odluku o izmeni i dopuni odluke o utvrđivanju naziva ulica i drugih delova naseljenih mesta u opštinama Rakovica i Čukarica, kao i odluku o izmeni naziva ulica na teritoriji opštine Zemun.
Takođe, Beograd će dobiti i spomenik despotu Stefanu Lazreviću koji će se nalaziti na prostoru između ulica Gundulićev venac, Drinčićeve i Palmotićeve ulice.
Inicijativu za podizanje tog spomenika pokrenuo je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, u svojstvu građanina.
Odbornici su usvojili i rešenje o obrazovanju odbora za podizanje ovog spomenika.
Despot Stefan Lazarević je bio sin i naslednik srpskog kneza Lazara Hrebeljanovića, koji je poginuo u bici sa Turcima na Kosovu 1389. godine, i knjeginje Milice.
Na početku svoje vladavine, 1393. godine, Stefan je nosio titulu kneza, a kada je napunio 16 godina majka mu je predala državu na upravljanje. Srpski despot je postao 1402. godine.
U svojoj zadužbini, manastiru Resava (sada Manasija), organizovao je Resavsku prepisivačku školu, a osim biografskih, pisao je i književne radove.
Od mađarskog kralja dobio je na upravljanje Beograd, koji je proglasio glavnim gradom Srbije. Umro je 1427. godine.
U Beogradu će biti podignut spomenik i istaknutom televizijskom voditelju i novinaru Miloju Mići Orloviću, a na inicijativu Radio televizije Srbije. Nalaziće se ispred zgrade javnog servisa u Takovskoj 10.
Miloje Mića Orlović bio je televizijski voditelj, novinar i urednik koji je karijeru počeo kao student u radiju Studentski grad, a nastavio u Televiziji Beograd gde je postao jedan od najpoznatijih televizijskih voditelja.
U istoriji srpske i jugoslovenske televizije ostaće upamćen kao prvi voditelj televizijskog dnevnika.
Za vreme svoje novinarske karijere radio je reportaže, intervjue i televizijske emisije, dobitnik je brojnih nagrada i priznanja za svoj profesionalni rad, između ostalog, nagrade Udruženja novinara Srbije i Radio televizije Beograd.
Odlučeno je da i Nikolaj Krasnov, jedan od najznačajnijih ruskih arhitekata koji je svojim stvaralaštvom ostavio neizbrisiv trag u arhitekturi glavnog grada, takođe dobije svoju ulicu.
Spomenik će se nalaziti na Malom Tašmajdanu, neposredno naspram glavnog ulaza u zgradu Arhiva Srbije, koja je jedno od znamenitih dela ruskog arhitekte.
Među delima koji se mogu svrstati u istoriju srpske arhitekture, a koja je projektovao Krasnov su zgrada Ministarstva finansija, a bio je angažovan i na obnovi crkve Ružice na Kalemgdanu, unutrašnjeg uređenja Doma Narodne Skupštine Srbije i drugim značajnim građevinama.
U opštini Vračar je već podignuta spomen-ploča Nikolaju Krasnovu i jedna od ulica u toj opštini nosi njegovo ime.
(Telegraf.rs/Tanjug)