Da li smo glupi ako napišemo - Knez Mihajlova? Većina nas to radi, ali ni naši preci nisu bili mnogo "bolji"
Prost zaključak bio bi - Beograđani su većinom nepismeni, ali...
Kada na Instagramu otkucate tag #KnezMihajlova dobićete skoro 30 miliona fotografija. Ako ovaj tag ukucate pravilno, odnosno #KnezMihailova, kako se zapravo najpoznatije beogradsko šetalište zove, dobićete skoro 25 miliona slika.
Dakle, prost zaključak bio bi - Beograđani su većinom nepismeni.
Iako bi mnogi sada osuditi sve one koji ne znaju ni istoriju ni pravopis, istina je da i oni koji greše, zapravo možda i nisu toliko u krivu.
Zvaničan naziv jeste Ulica kneza Mihaila, i u savremenim izdanjima literature sa istorijskom tematikom ime kneza se zaista piše sa "i". Ali, ako prelistate predratnu štampu, videćete da je konfuzija oduvek postojala.
Oglasi u "Politici" u međuratnom periodu prepuni su primera gde se piše "Knez Mihajlova", ali ima i onih drugih primera, gde je ime ove ulice napisano ispravno. Dešavalo se, čak, da se oba oblika nađu na istoj strani.
U svakom slučaju, brkanje slova "i" i "j" u ovom slučaju i nije tako strašno, sa stanovišta pismenosti i pravopisa, jer je reč o dve varijante pisanja jednog istog imena.
Sličan primer je i sa Mihajom Pupinom. Njegovo ime piše se baš sa "j", ali mnoge ulične table, zapravo, u sebi imaju verziju "Mihailo Pupin", odnosno "Bulevar Mihaila Pupina" (Novi Beograd).
(M. B.)