Kolica sa bebom okrenuti suprotno od kretanja autobusa i vezati pojasevima: Ovo su pravila za uvođenje najmlađih u gradski prevoz
Niskopodna vozila imaju manuelne rampe koje vozači moraju da rasklope, sačekaju da putnik uđe i zatim ih ponovo sklope
Pre dva dana u Beogradu je povređena četvoromesečna beba u autobusu GSP Beograd, kada je ispala iz kolica koja su se prevrnula prilikom naglog kočenja. U GSP-u napominju da postoje pravila i propisi koji određuju kako majke s decom putuju vozilima javnog prevoza.
Gužva, predusretljivi sugrađani, veličina kolica – sve to određuje na koji način će majka sa bebom ući u vozilo gradskog prevoza.
U vozila gradskog prevoza majke uglavnom ulaze na dva načina – sa sklopljenim kolicima i bebom u rukama ili, ako nema gužve i ima ko da im pomogne, unose kolica sa bebom u njima.
Rajka Bodiroga iz GSP-a majkama preporučuje da, kad god je to moguće, ulaze na prednja vrata kako bi ih vozač što bolje uočio.
Napominje i da postoje pravila i propisi koji određuju gde i kako se kolica smeštaju u vozilima gradskog prevoza.
- Kad se uđe sa rasklopljnim kolicima obavezno moraju da se okrenu suprotno od pravca kretanja i moraju da se vežu pojasevima koji se nalaze na mestu predviđenom za kolica. To sve znači da se u vozilo može ući samo ako nije gužva. Ako je gužva, u vozilo se prosto ne može ni ući sa rasklopljenim kolicima - objašnjava Bodiroga.
Stvar je procene roditelja ili onog ko je u pratnji deteta na koji će način ući u vozilo. Bodiroga ističe da je onaj ko je u pratnji deteta dužan da ga "čuva i smesti na način kako je predviđeno".
Pored toga, u niskopodnim vozilima postoje rampe koje omogućavaju ulazak putnika u invalidskim kolicima.
Automatske rampe za sada postoje samo u tramvajima "špancima". Ostala niskopodna vozila imaju manuelne rampe koje vozači moraju da rasklope, sačekaju da putnik uđe i zatim ih ponovo sklope.
Pravila i propisi postoje, a da li su sprovodivi u delo – to znaju majke sa decom i osobe u kolicima.
VIDEO: Ostavili smo bebu da plače na keju
(Telegraf.rs/RTS)