Skandal u centru grada: Radnici rade na Petoj beogradskoj gimnaziji, a šlemova nigde (VIDEO)

Niko od njih nema zaštitni šlem, kao ni pojas ili bilo šta drugo što bi ga zaštitilo da se desi nesreća

Tokom prošle godine poginula su 53 radnika na radnom mestu. Od tog broja, 58 odsto povreda sa smrtnim ishodom bilo je u oblasti građevinarstva i u prerađivačkoj industriji. Radnici ginu najviše padajući sa visine, od strujnog udara ili pada nekog predmeta. A bar dva od ta tri razloga mogla bi da budu kobna za radnike sa ovog snimka.

Građevinci naime doteruju Petu beogradsku gimnaziju bez zaštitnih pojaseva i šlemova. Nekolicina njih stoji na skelama i spuštaju daske, a o bilo kakvoj zaštitnoj opremi nema ni reči.

Crna statistika na srpskim gradilištima možda bi bila svetlija da je većina radnika prijavljena. Bez zaštite su najčešće jer je poslodavcima veliki trošak da plate i poreze i doprinose. Međutim, ukoliko se dogodi nesreća na radu, i radnik pogine, poslodavcu sledi kazna od najviše milion dinara, piše rts.rs.

NE BRINU O ZAPOSLENIMA: PRE ĆE PLATITI KAZNU NEGO PRIJAVITI RADNIKA

Sindikati upozoravaju da je problem što se prema sadašnjim propisima poslodavcima više isplati da plate kaznu nego da prijave radnika.

Prema podacima iz 2018. godine, nesreće na gradilištima najčešće se događaju ponedeljkom i to u prvoj smeni. Kada je reč o starosnim grupama najviše stradalih radnika imalo je od 45 do 50 godina.

Komentar nadležnih službi još uvek nismo dobili.

(Telegraf.rs)